fbpx

V Malom Berlíne pokrstia poéziu

Kultúrne centrum Malý Berlín bude prvýkrát dejiskom krstu knihy naplnenej poéziou. Tri mladé autorky, Nikola Kozmová, Klaudia Dočekalová a Jana Mišeková privedú na svetlo sveta zbierku s názvom Moiry. Trio, ktoré je súčasťou trnavského básnického zoskupenia s názvom Spoetika, sme sa pýtali na detaily o chystanej knihe – nie len na obsah, ale aj na zaujímavú formu financovania.

Poetky sa totiž vybrali cestou crowdfundingu – teda spôsobom, pri ktorom sa peniaze na projekt zháňajú cez verejnú zbierku. „Zistili sme, že je to naša jediná cesta. Niektoré vydavateľstvá boli síce ochotné našu knihu vydať, mali však dopredu naplnené edičné plány,“ hovoria o nutnosti tejto cesty tri autorky. 

Vyzbieranie peňazí je však len jednou časťou z príprav. O tom, čo je na príprave knihy najťažšie, hovorí Nikola Kozmová:

Na úspešnej kampani sa podarilo vyzbierať viac ako 100 percent cieľovej sumy, ktorá mala slúžiť na pokrytie nákladov na vydanie. Celý proces mal niekoľko fáz, niektoré trvali dlhšie, iné možno až prekvapivo krátko. Detaily približuje Klaudia Dočekalová.

Zbierka básní Moiry je podľa autoriek výpoveďou troch mladých žien, ktoré vnímajú svoj svet prostredníctvom poézie, a tak naňho aj reagujú. 128-stranová knižka sa objaví na pultoch kníhkupectiev v mäkkej väzbe a v náklade 350 kusov. Na krste, ktorý sa v Malom Berlíne uskutoční 15. decembra, si ju budete môcť ohmatať a zalistovať si medzi básňami a ilustráciami Magdalény Biščovej, Barbory Jurčovej, Jakuba Ťapuchu a Viktórie Melišek Storozukovej. Súčasťou programu bude aj výstava ilustrácií a tiež premiéra hudobno-poetického klipu Jany Jany a M-CEEho od režisérky Olli Kollárovej.

Samotný krst budú mať v réžii autorky zbierky Moiry. Všetci tí, ktorí si knihu objednali, si ju budú môcť vyzdvihnúť tu. Možno sa dozvedia viac o tom, ako si k sebe poetky našli cestu. Aspoň zopár drobností o spoločných začiatkoch prezradila na záver Jana Mišeková.

Viac o krste zbierky poézie Moiry sa dozviete na našom webe.

Ján Janočko

Foto: Dominika Demovičová