fbpx

V Trnave vzniká nový festival seriálov Pilot

Koncom marca sa v Trnave uskutoční prvý ročník festivalu s názvom Pilot. Ako jediný festival na Slovensku sa zameria na seriálovú tvorbu.

Pilot je nový festival seriálov, ktorý je jediným audiovizuálnym podujatím svojho druhu na Slovensku. Jeho súčasťou je prehliadka modernej seriálovej tvorby, ktorá poukáže na trendy a fenomény v európskej, ale aj svetovej produkcii a distribúcii. Organizátori sa rozhodli festival umiestniť do výnimočných priestorov Malého Berlína na Nádvorí, ktoré sú situované v centre Trnavy. Prvý ročník podujatia otvorí svoje brány pre fanúšikov a tvorcov seriálov 29. a 30. marca 2019.

Trend seriálových festivalov vo svete odráža čoraz vyšší divácky záujem o tento druh produkcie, ako i nárast v oblasti seriálovej tvorby. Nejde však len o rôzne internetové platformy s vlastným obsahom, ako sú napríklad Netflix a HBO. Zvyšuje sa aj produkcia lokálnych seriálov, čo je fenomén badateľný aj na Slovensku. Program prehliadky seriálov je zostavovaný s ohľadom na aktuálnosť a snaží sa o zaradenie slovenskej seriálovej produkcie do širšieho kontextu. V rámci festivalu sa budú premietať okrem slovenských seriálov i ukážky seriálov z produkcie HBO či Českej televízie.

„Mali sme pocit, že seriál, najmä ten slovenský, je u nás prehliadaný,“ objasňuje vznik festivalu jeho zakladateľka Ivana Sujová. „Rozhodli sme sa teda založiť festival, ktorý pomôže divákom zorientovať sa vo svetovej seriálovej tvorbe a zároveň bude slúžiť aj našim tvorcom.“

Festival je určený všetkým priaznivcom seriálov, plánuje však aj program pre slovenských profesionálov. Súčasťou platformy určenej pre tvorcov budú prednášky, ale aj reflexia slovenskej seriálovej tvorby, ktorá sa udeje pod záštitou autorskej spoločnosti LITA.

Výsledkom odbornej reflexie bude realistické zhodnotenie slovenskej seriálovej tvorby za predchádzajúci rok a podpora profesionálov a autorov v seriálovej produkcii. V rámci reflexie bude udelená i cena odbornej kritiky za výnimočný slovenský seriálový počin uplynulého roka.

Festival seriálov Pilot sa bude konať posledný marcový víkend, 29. a 30. marca 2019 v Trnave, v priestoroch Malého Berlína. Podujatie organizuje o. z. Metaforum spoločne s o. z. Publikum.sk. Finančným partnerom programu je autorská spoločnosť LITA. Hlavným mediálnym partnerom podujatia je TV JOJ.