fbpx

Ypsalon ešte raz – pozrite si festival spisovateľov diskusiu po diskusii

Uplynulý predĺžený víkend patril v Malom Berlíne festivalu spisovateľov Ypsalon. Tradične, tak ako každý rok, aj tentoraz sme sa rozprávali so slovenskými spisovateľmi, pridali sme program pre deti, koncert a ako bonus diskusiu s Martinom Pollackom. Kvôli opatreniam sme sa nemohli stretnúť osobne, čo nám ale dáva jednu výhodu. Všetky diskusie si totiž môžete pozrieť ešte raz.

Jana Juráňová
Vo svojom prozaickom a dramatickom diele narúša stereotypy, slovenské mýty, pracuje s dávkou irónie a otvorene sa vyjadruje aj k pálčivým otázkam súčasnosti. Pozrite si ešte raz diskusiu s Janou Juráňovou, moderoval Dado Nagy.

Barbora Hrínová
Osem poviedok, generačný pohľad, čudá masového výskytu – aj o tom sú Jednorožce, jej knižný debut. Barbora Hrínová o ňom porozprávala v diskusii Dadom Nagyom.

Ivana Gibová
Odvážna rozprávačka s často prekvapivým štýlom písania. Nešetrí absurditou, neviazaným humorom, ale pri čítaní jej textov vám môže byť aj poriadne mrazivo. Jej najnovšia kniha Eklektik Bastard, sa dostala do finálovej desiatky Anasoft litera. Pozrite si jej diskusii s moderátorom Dadom Nagyom.

Vladimíra Mravcová: Pavel Vilikovský
Pri príležitosti nedožitých 80. narodenín Pavla Vilikovského sme do programu Ypsalonu zaradili aj program o jednom z najvýraznejších a najdôležitejších spisovateľov Slovenska.
Prednáša Vladimíra Mravcová a číta Daniel Domorák.

Mária Ferenčuhová
Patrí medzi najvýznamnejšie slovenské poetky súčasnosti. Vo svojej tvorbe pracuje s témami vzniku sveta, svetlom, tmou či osudom človeka. Jej texty sú nasiaknuté intímnou a znepokojujúcou atmosférou. Rozprával sa s ňou Michal Tallo.

Ján Markoš
Vo svojich knihách rozoberá aktuálne spoločenské témy, kritické myslenie a zrozumiteľným jazykom spája filozofiu, históriu a vedecké experimenty. Je autorom bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe – manuál kritického myslenia, knihy Medzi dobrom a zlom, ktorá sa venuje etickým dilemám a jeho najnovšia kniha Bližšie k sebe – hľadanie ľudskosti v dobe médií, technológií a vedy. Diskusiu moderoval Ľubo Šulko.

Dominika Moravčíková
Dominika Moravčíková predstavuje „obojživelný talent” pretože sa venuje poézii aj próze. Jej zbierka básní Deti Hamelnu bola označená za najsilnejší slovenský debut posledných rokov. Moderoval Ľubo Šulko.

Martin Pollack
Reportér, spisovateľ, prekladateľ. Možno ste čítali jeho Amerického cisára, Halič, či niektorú ďalšiu z jeho výnimočných kníh. V nich často píše o strednej a východnej Európe historicko-reportážnou formou. Moderoval a prekladal Michal Hvorecký.

Koncert: Martin Geišberg
Jeho hudobná tvorba je výnimočným žánrom na hrane medzi divadlom a koncertom. Je poetická, občas premiešaná básňami, plná baladických tónov ale aj temperamentných piesní.

Michal Hvorecký: Dunaj – magická rieka
Michal Hvorecký porozprával o tom, ako vznikajú knihy. Nevynechal ani čítanie zo svojej knihy plnej príbehov o magickej rieke Dunaj.