fbpx

Do Malého Berlína príde Malý sobík, oceňovaná inscenácia o stalkingu z pera škótskeho komika

Skutočný príbeh plný autenticity, súkromných mailov a stalkingu. Škótsky spisovateľ a stand-up komik Richard Gadd prišiel s inscenáciou o zvláštnom vzťahu, ktorý sa mu naozaj stal. V podaní Divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi sa v ňom o pár dní predstaví v Malom Berlíne Peter Čižmár. V rozhovore nám prezradil viac o svojich skúsenostiach so stalkingom, o príprave Malého sobíka aj to, čím je preňho Malý Berlín špecifický.

Malého sobíka pôvodne napísal škótsky spisovateľ a stand-up komik Richard Gadd. Čím vás zaujal natoľko, že ste sa rozhodli priniesť hru aj na Slovensko?

Táto hra je v prvom rade veľmi dobre napísaný text. Napriek tomu, že pojednáva o dosť závažnej téme súčasnosti, o stalkingu, je aj veľmi vtipná, je otvorenou spoveďou autora. Je to jeho osobná skúsenosť, ktorú zažil na vlastnej koži. Keďže je aj stand-up komikom, má „ľahké pero“ a vie silnú životnú skúsenosť opísať aj s odstupom a s humorom. To je veľmi dôležité a v tom spočíva sila celej hry. Je to hra aj o prekonaní strachu – strachu zo samého seba, strachu z toho, čo nás obklopuje a je to hra, ktorá sa snaží neklamať. Je ťažké byť sám k sebe objektívny, ale do veľkej miery sa to Richardovi Gaddovi podarilo. Okrem toho všetkého je to hra, ktorá vo Veľkej Británii získala najprestížnejšiu cenu Olivier Award za najlepšiu produkciu v nezávislom divadelnom sektore. Je to hra pre nezávislé divadlo, ako sme aj my. Som rád, že sa nám podarilo túto hru vďaka režisérke Klaudyne Rozhin priniesť na Slovensko a že tú hru so mnou zrealizovala.

Téma inscenácie je výsostne aktuálna, na aké publikum mieri?

Nie je to typ hry, ktorý je len pre mladé publikum, aj keď pracuje s tým, čo je teraz aktuálne – sociálne siete, mobily, internet… Sú to vymoženosti modernej doby, ale nie je to tak, že by to nebolo určené aj pre starších ľudí. Musím povedať, že som dávno v ruke nemal taký text a dávno som nehral v takej hre, ktorá by bola tak otvorenou spoveďou. Stalking je len jednou časťou tohto príbehu, aj keď možno najsilnejšou a najzávažnejšou. Je to ale veľmi ľudský príbeh, veľmi ľudské otvorenie sa umelca pred publikom. Takáto hra na pravdu je určená všetkým.

Nebáli ste sa, že kvôli prípadnej nekomfortnosti, ktorú môže divák pri hre pociťovať, budete mať problém pritiahnuť ho na predstavenie?

V popise predstavenia vidíme, že ide o komediálnu drámu. Viac ste sa pri prípravách smiali, alebo ste si poplakali?

Pri realizovaní sa človek až tak nenasmeje, to by sa skôr mali diváci, ktorí prídu na predstavenie. Pre nás začala tvrdá práca pri texte hry, ktorý bol dosť rozsiahly. Ako spoznať dobrú hru? Máločo sa z nej dá vyhodiť. Toto je ten prípad, ale my sme chceli, aby bola v našom podaní akčná, k veci, aby človek nemal ani na chvíľu pocit nudy, ale aby dostal všetko, čo chce text povedať. Pre nás je novinka aj to, že ide vlastne o multimediálne predstavenie. Je v ňom veľa mailov, veľa odkazov, veľa správ v telefónoch… To všetko sme museli pospájať do obrazov, ale bola to veľmi príjemná práca.

„Najprv som ťa ľutoval. Ale po 41071 e-mailoch, 350 hodinách hlasových správ, 46 správach a 3 falošných účtoch na Facebooku mi ťa ľúto už nie je.“ Overovali ste si, či sú tieto čísla pravdivé?

Máte vy, prípadne niekto z vášho okolia podobnú skúsenosť, aká je opísaná v predstavení?

Mám podobnú skúsenosť, ale nie som ani prvý, ani posledný. Podľa toho, čo počúvam od ľudí po predstaveniach, každý má alebo mal nejakého vlastného stalkera. V začiatkoch Facebooku, keď sme ho ako Divadlo Kontra začínali využívať na propagovanie našich predstavení, mi tam písala fanúšička, ktorej sa páčili naše predstavenia. Lichotilo mi to, bol som rád, že niekto má záujem. Tá osoba robila popri tom aj iné veci – vypisovala mojim priateľom, priateľom mojich priateľov… Ale bolo to včas zastavené a nič sa nestalo – na rozdiel od prípadu Richarda Gadda. Malý sobík je výstrahou pre tých, ktorým sa niečo také ešte nestalo – aby vedeli, čo všetko sa stať môže. Reklamný slogan na túto hru hovorí, že nemáte pozývať nikoho cudzieho na šálku čaju. Nikdy neviete, čo všetko sa môže stať. Toto je vztýčený varovný prst.

Môžeme sa tešiť na tzv. one man show?

Pokojne povedzme, že áno. Tento žáner mám veľmi rád, skromne môžem povedať, že všetky naše monodrámy boli veľmi úspešné a niektoré dokonca veľmi-veľmi úspešné. Mnohé sa hrajú doteraz a majú cez 400 – 500 repríz, čo je v našich podmienkach veľké číslo. Je to vôbec prvé uvedenie tejto hry nielen na Slovensku, ale vlastne celkovo mimo Veľkej Británie. V týchto mesiacoch sa pripravuje 7-dielny seriál na Netflixe s rovnakým názvom – Malý sobík, v ktorom bude Richard Gadd hrať hlavnú postavu. Som rád, že sa nám autorské práva podarilo vybaviť ešte pred streamingovou službou, inak by sme ich už zrejme nezískali. Verím, že sa vám bude Malý sobík páčiť a že to bude super zážitok. Budem sa veľmi snažiť.

S týmto predstavením prídete do Malého Berlína prvýkrát. S akým pocitom prichádzate na toto miesto? Je pre vás niečím špecifické?

Ján Janočko