fbpx

Warning: Undefined array key 0 in /data/f/9/f98c9b44-d18e-4335-a7cb-4f3ea5eb7dd6/publikum.sk/sub/mb/wp-content/themes/mb2021/parts/card-event-header.php on line 7

1. ročník festivalu seriálov Pilot 2019

29. marca 2019 — 30. marca 2019

Prvý ročník festivalu seriálovej tvorby je jediným audiovizuálnym podujatím svojho druhu na Slovensku.

Počas dvoch dní predstaví súčasnú svetovú seriálovú tvorbu s dôrazom na európsku televíznu produkciu, ale zaspomína aj na slovenský archívny seriál. Súčasťou podujatia bude aj bilančná reflexia zameraná na slovenskú seriálovú produkciu pod záštitou autorskej spoločnosti LITA. V rámci reflexie odborná kritika odovzdá cenu za výnimočný seriálový projekt roka 2018.

Predaj akreditácií na stránke MaxiTicket.sk.

Podujatie organizuje o. z. Metaforum spoločne s OZ Publikum.sk. Finančným partnerom programu je LITA, autorská spoločnosť. Hlavným mediálnym partnerom je TV JOJ a partnerom podujatia je FMK UCM v Trnave.

PROGRAM

Piatok, 29. marec

Veľká sála

14.30 h.           Most!
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 2 (1 h 33 min)
české znenie / anglické titulky / profil Petr Kolečko

16.30 h.           Škvrna
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 8 (1 h 30 min)
české znenie / profil Peter Bebjak

18.30 h.           Zaslepený svetlami (Ślepnąc od świateł)
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 2 (1 h 55 min)
poľské znenie / české titulky / vstup voľný

21.00 h.           Budny & Rossman
▶▶ 1. – 3 . séria (35 min)
anglické znenie

22.00 h.           Párty

Malá sála

14.00 h.           Reflexia slovenského seriálu
▶▶ Zhodnotenie slovenskej seriálovej tvorby filmovou kritičkou Zuzanou Sotákovou a scenáristkou Michaelou Sabó. Štatistiku sledovanosti prinesie Petronela Ševčíková za Stratégie. Po reflexii nasleduje dikusia.

17.00 h.           Peter Bebjak
▶▶ Diskusia s režisérom Petrom Bebjakom o tom, v čom bolo natáčanie filmu a seriálu Trhlina rozdielne od jeho ostatných seriálových a filmových projektov.

Sobota, 30. marec

Veľká sála

10.00 h.           Spadla z oblakov
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 2 (55 min)
slovenské znenie / program vhodný pre deti

11.30 h.           Lajna 1
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 4 (1 h 28 min)
české znenie / profil Petr Kolečko

13.30 h.           Ráno bude všetko inak (Jutro će promeniti sve)
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 3 (1 h 34 min)
srbské znenie / slovenské titulky

15.30 h.           Hotel
▶▶ 1. séria, 1. epizóda (50 min)
slovenské znenie / profil Michal Kollár

17.00 h.           Lajna 2
▶▶ 1. séria, epizódy 5 – 8 (1 h 28 min)
české znenie / profil Petr Kolečko

19.00 h.           Úspech (Uspjeh)
▶▶ 1. séria, epizódy 1 – 2 (1 h 37 min)
chorvátske znenie / české titulky / vstup voľný

21.00 h.           Concreto et Block
▶▶ 1. – 2. séria (50 min)
anglické znenie

22.00 h.           Chill out párty

Malá sála

10.30 h.           Ktorý seriál je najlepší?
▶▶ Úvahy o seriálovej tvorbe a taktike televízie s marketingovou riaditeľkou TV JOJ Ivanou Semjanovou. Po prednáške nasleduje diskusia.

13.30 h.           Petr Kolečko
▶▶ Diskusia so scenáristom aj o tom, akú funkciu zohráva komédia pri spracovaní zložitých tém.

16.30 h.           Case study seriálu Hotel
▶▶ Režisér seriálu Hotel Michal Kollár priblíži tvorbu konceptu pre seriálový projekt. Po prednáške nasleduje diskusia.

Reflexia slovenského seriálu

Hodnotenie slovenskej seriálovej tvorby filmovou kritičkou Zuzanou Sotákovou a scenáristkou Michaelou Sabó. Štatistiku sledovanosti prinesie Petronela Ševčíková za Stratégie. Po reflexii nasleduje dikusia.

Zuzana Sotáková
Filmová publicistka, ktorá posledné roky publikuje v odbornom časopise Film.sk. Spolupracuje s festivalmi Art Film Fest a Fest Anča. V minulosti písala pre Hospodárske noviny, Pravdu, Sme, Áno – online magazín či i-lemon.sk. Popritom pracuje ako copywriterka kultúrnych eventov v Bratislave a ďalších slovenských mestách.

 

Michaela Sabo
Študovala na VŠMU (BA), na DAMU (Praha), UCLA (Los Angeles) a Serial-Eyes na DFFB (Berlín). Žije v Berlíne a pracuje ako nezávislá scenáristka a kreatívna producentka, ale tiež ako scenáristická trénerka na festivaloch a workshopoch. Michaela je scenáristka a autorka seriálov Dokonalý svět (TV Nova, 2008), Vdova (TV JOJ, 2011), Rok s Fulbrightem (ČT, 2014), Život je pes (ČT, 2015) Černé vdovy (TV Prima, 2019). V súčasnosti má vo vývoji dva koprodukčné seriály, vlastný pôvodný slovenský seriál a celovečerný film.

LITA

LITA je občianske združenie autorov z oblasti literatúry, divadla, filmu a výtvarného umenia. Pomáha tvorcom spravovať ich autorské práva a poskytuje licencie na použitie ich diel. Venuje sa kolektívnej správe práv, pre autorov vyberá odmeny a náhrady odmien od rôznych používateľov.

Hostia

Petr Kolečko
Český dramatik, divadelný, televízny, filmový a rozhlasový scenárista. Na DAMU absolvoval odbor dramaturgia činoherného divadla. Pôsobil na viacerých českých divadelných scénach a v rokoch 2008 až 2015 sa stal jedným z najhranejších autorov vôbec. V roku 2010 debutoval v televízii ako spoluautor seriálu Okresní přebor. Podieľal sa na scenároch seriálov Čtvrtá hvězda, Nevinné lži, Vinaři, Trpaslík. V januári 2019 uviedla ČT jeho seriál Most! v réžii Jana Prušinovského, ktorý sa stal diváckym hitom. Pre televíziu JOJ napísal scenár k seriálu Hrobár.

Peter Bebjak
Slovenský režisér, herec, producent, scenárista a spoluzakladateľ spoločnosti D.N.A. Production. Na konte má asi dvadsiatku úspešných seriálov (Odsúdené, Dr. Ludsky, Mesto tieňov, Nevinné lži, Nevinní, Za sklom). Pre Stream.cz nakrútil osemdielnu minisériu Škvrna (Skvrna), ktorá mala premiéru v marci 2019. Filmovo debutoval v roku 2011 s Marhuľovým ostrovom, neskôr predstavil celovečerné filmy Zlo (2012), Čistič (2015), Čiara (2017). Tento rok žne doteraz najväčšie úspechy s mysterióznym trilerom Trhlina. Vznikol pôvodne ako televízna miniséria, ktorú plánuje TV JOJ odvysielať ešte tento rok.

Michal Kollár
Slovenský režisér, scenárista a producent. V Bratislave vyštudoval manažment a filmový strih. Je aktívny aj v televíznej produkcii a reklamách. Svoj prvý krátky film Prirodzená smrť produkoval a režíroval v roku 2004. V roku 2011 produkoval debutový film mladej slovenskej režisérky Zuzany Liovej Dom, ktorý sa stal prvým slovenským filmom na Berlinale po 10 rokoch. Jeho celovečerným režijným debutom je film Červený kapitán z roku 2016. Mal úspech u divákov aj kritikov. Doteraz koprodukoval 15 celovečerných filmov a v roku 2018 televízia JOJ vysielala seriál Hotel, ktorý režíroval.

PhDr. Ivana Semjanová
Vyštudovala FF UPJŠ v Prešove. Hneď po vysokej škole pracovala niekoľko rokov v Ústave experimentálnej pedagogiky SAV v Bratislave, kde sa špecializovala na metódu tvorivej dramatiky vo výchove a vzdelávaní detí i učiteľov a na metodológiu kvalitatívneho pedagogického výskumu. Z oblasti vedy odišla pracovať najprv do reklamnej agentúry Mark BBDO, v roku 1996 do televízie Markíza ako členka marketingového tímu, ktorý stál pri začiatku jej vysielania. Neskôr viedla oddelenie promotion a nakoniec oddelenie public relations ako hovorca televízie. Od roku 2010 pôsobí ako marketingová riaditeľka televízie JOJ.

Seriály

Zaslepený svetlami
(Ślepnąc od świateł) Krzysztof Skonieczny / 2018 / PL ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 2 (1 h 55 min)
Kuba je neslávne známy varšavský díler kokaínu. Jeho klientelu tvoria politici, slávne osobnosti, bohaté ženy v domácnosti, hiphopové hviezdy a hipsteri. Hoci sa pozná skoro s každým, nikto o ňom takmer nič nevie. Stýka sa s miestnymi mafiánmi pod vedením Stryja, s ktorým má spoločného šéfa, Jaceka. Tento život ho však už unavuje, preto si kúpi dve jednosmerné letenky do Argentíny. Pred odletom však ešte musí vybaviť pár vecí. Medzitým z väzenia po rokoch prepustia Daria, gangstera zo starej školy. Keď sa ich cesty nečakane skrížia, Kuba je nútený čeliť svojmu doterajšiemu životu a všetkým rozhodnutiam. Aj tým, ktoré sa ešte len chystá urobiť.

Úspech
(Uspjeh) Danis Tanović / 2019 / HR ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 2 (1 h 37 min)
Mnohovrstvová dráma Úspech sleduje navzájom prepletené príbehy štyroch cudzích ľudí, istým spôsobom vyčerpaných každodenným bojom o prežitie v meste, ktoré nezvratne prepojí jedna násilná udalosť. Keď dôsledky činov týchto ľudí z rôznych sociálnych vrstiev začnú prestupovať všetkými aspektmi ich životov, rozhodnú sa brániť. Trpká óda na mesto Záhreb podrobne skúma rôzne štruktúry súčasnej spoločnosti prostredníctvom životných príbehov obyčajných ľudí, ktorých tá istá spoločnosť vytlačila na okraj.

Ráno bude všetko inak
(Jutro će promeniti sve) Goran Stanković, Vladimir Tagić / 2019/ SRB ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 3 (1 h 34 min)
Srbský seriál o mladých ľuďoch, ktorí skončili školu, no ešte si nenašli stabilné zamestnanie, nezaložili rodinu a stále hľadajú samých seba a svoje miesto v spoločnosti. Uviazli na polceste medzi mladosťou a dospelosťou. Už nie sú celkom mladí, ale stále celkom nedozreli. Usilujú sa zorientovať v priateľských a partnerských vzťahoch a prísť na to, ako ďalej.

Škvrna
Peter Bebjak / 2019 / SR ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 8 (1 h 30 min)
V blízkej budúcnosti záhadná choroba zabíja dospelých. Civilizácia, ako ju poznáme, skolabovala. Na svete prežívajú iba deti. Súrodenci Tom, Klára a Viktor našli útočisko v bývalom internáte. Život im ale obráti naruby detský gang na čele s Nikom, ktorý sa oháňa pištoľou. Vodca domácej skupinky Viktor naviac pomaly dospieva a je len otázkou času, kedy sa mu na jazyku objaví obávaná škvrna – prvý príznak nemilosrdnej choroby, ktorá má na svedomí aj rodičov trojice súrodencov…

Lajna
Vladimír Skórka / 2017 / ČR ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 4 a 5 – 8 (1h 28 min + 1h 28 min)
Elitný hokejový kouč Luboš Hrouzek, olympijský víťaz z Nagana a bývalý hráč NHL, má pred rozvodom s manželkou Helenou a hlavne sa rozchádza so svojím klubom HC Slavia Praha. Rozhodne sa odísť z Prahy a začať znovu na mieste, kde by ho asi nikto nečakal… v Havířove! A rozhodne tam nejde sám. Chce v Havířove stvoriť novú hokejovú legendu, Hrouzka juniora. Meno Hrouzek totiž nikto nikdy na dres azbukou nenapíše, kým je Luboš nažive. Meno Hrouzek patrí na dres NHL!

Most!
Jan Prušinovský / 2019 / ČR ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 2 (1h 33 min )
Osemdielny komediálny seriál je už šiestou spoluprácou dvojice Prušinovský a Kolečko. V projekte, ktorý si s humorom berie na paškál zložité témy ako neznášanlivosť či xenofóbia, si v hlavnej roli zahral Martin Hofmann. Rámec seriálu tvorí príbeh Luďka, ktorého práve vyhodili z práce, býva v polorozpadnutej barabizni, dlží všetkým naokolo, má problémy s exmanželkou aj so synom. A v tom najhoršom za ním príde poštár Ondro s pozvaním do Pošty pre teba.

Hotel
Michal Kollár / 2018 / SR ▶▶ 1. séria / epizóda 1 (50 min)
Počas príprav na vlastnú svadbu Dorota odhalí, že snúbenec ju len využíva a podvádza, preto svadbu v hoteli zruší. Hotelu však musí zaplatiť obrovský účet, na ktorý nikto z rodiny nechce prispieť. Riešenie je jednoduché, aj keď trochu bizarné – Dorota sa musí v hoteli zamestnať a dlžnú sumu odpracovať. Pod ochranné krídla si ju vezme manažér Roman, s ktorým si postupne vytvoria romantické puto.

Spadla z oblakov
Radim Cvrček / 1978 / ČSSR ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 2 (55 min)
Príbeh detí z podtatranského mestečka Čabovce a Majky, dievčatka z planéty Gurun. Je začiatok prázdnin a dvaja kamaráti Slavo Kompiš a Karol Čutka sa vydávajú podvečer do miestneho lomu. Zrazu uvidia dievča, ktoré sa prechádza po hladine jazierka a okolo hlavy jej sršia čudné iskry. Tak sa začína trinásťdielna séria dobrodružstiev, pri ktorých sa Majka postupne dozvedá, čo je radosť a priateľstvo, sneh a slzy. Deti sa zasa zoznamujú so zázrakmi, ktoré sa bežne dejú na planéte Gurun.

Budny a Rossman
(Budny and Rossman) Syrina Hartje a Waldemar Meln / 2016 / DE ▶▶ 1. séria / epizódy 1 – 3 + reklamy (35 min)
Budny a Rossman je názov experimentálneho animovaného seriálu. Neustále sa rozpínajúci vesmír týchto dvoch hrdinov vtiahne diváka do podivuhodných príbehov a už ho nepustí.

Concreto et Block
(Betóno a Panel) Lukáš Sigmund / 2012 / SK ▶▶ 1. – 2. séria (50 min)
Internetový animovaný seriál pre náročného diváka: Betóno je kus betónu. Jeho kamarát Panel je (tiež) kus betónu. Nenávidia kvety a populárnu hudbu. Milujú všetko, čo je zanesené prachom a najradšej tancujú na industriálny noise