fbpx

Agrofilm 2020

8. októbra 2020
— Hlavná sála

O poľnohospodárstve, potravinárstve, výžive obyvateľstva, lesníctve či ekológii je festival Agrofilm, ktorý sa pravidelne koná v Nitre. To najzaujímavejšie z neho ponúkneme v našom výbere filmov z tohto ročníka.

Premietame:
Svetozár Stračina
18:00 / 67 min. / SK
Svetozár Stračina je výnimočným umelcom, ktorého je veľmi ťažké zaradiť. Vynikajúci skladateľ, muž, ktorý život zasvätil udržiavaniu a rozvoju autentického folklóru. Jeho príbeh sfilmoval špičkový dokumentarista Pavol Barabáš.

Hmyz na talíř
19:15 / 26 min. / CZ
Na pohľad nie práve vábna téma, no odborníci považujú hmyz za stravu budúcnosti. Viac obyvateľov planéty, viac hospodárskych zvierat a menej zdrojov potravy znamenajú, že práve hmyz môže byť dôležitým prvkom jedálničkov.

Nech půdu žít
20:00 / 26 min. / CZ
Pôdne organizmy môžu výrazne pomôcť, pri problémoch pôdy. Navyše, vedia ušetriť náklady a veľa starostí. Záleží len od majiteľov pôdy, či im dajú šancu.

V tieni kakaovníka
20:30 / 22 min. / CZ
Stanislav Komínek a Lukáš Matěna vyrazili na konci roku 2018 zmapovať podmienky pestovania kakaa v Pobreží Slonoviny. Z viac než 100 rozhovorov s robotníkmi, pestovateľmi, ľuďmi z družstiev bol následne zostavený dokument upozorňujúci na všetky problémy súvisiace s pestovaním kakaa.

Planéta e: keď sa potraviny stanú vzácnymi – špičkové technológie na farmách budúcnosti
21:00 / 29 min. / DE / slovenské titulky
Plne automatické pestovanie zeleniny či pestovanie pod umelým osvetlením. Aj takto môže vyzerať poľnohospodárstvo budúcnosti, ktoré je už dnes realitou v Japonsku.