fbpx

Agrofilm 2022

4. októbra 2022 — 5. októbra 2022
— Hlavná sála

Po prestávke sa do Malého Berlína vracia výber toho najzaujímavejšieho z festivalu Agrofilm. O poľnohospodárstve, potravinárstve, výžive obyvateľstva, lesníctve či ekológii. o ich histórii, súčasnosti aj budúcnosti je festival Agrofilm, ktorý sa pravidelne koná v Nitre. Pozývame vás pozrieť si počas dvoch dní výber filmov z tohto ročníka.

4.10. | UTOROK

Dhaulágirí je môj Everest
18:00 / 64 min. / SK

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obtiažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

Dvory, ktoré pomáhajú
19:05 / 59 min. / SK

Poľnohospodárstvo a sociálna oblasť sa na prvý pohľad zdajú ako dva úplne rozličné svety. Avšak je mnoho príkladov, kedy sa tieto svety stretávajú, dopĺňajú a navzájom pomáhajú. Väčšina týchto príkladov spadá pod koncept sociálneho poľnohospodárstva, ktorého súčasný stav, jeho benefity a bariéry v jeho rozvoji na Slovensku približuje film Dvory, ktoré pomáhajú.

Prvá závlaha v Nemecku s nulovými emisiami
20:05 / 8 min. / DE

V roku 2020 Irriport Consulting navrhli a postavili prvý závlahový systém v nemecku poháňaní výlučne solárnou energiou. Táto farma pri Bodamskom jazere je vzorom pre efektívne a bezemisné zavlažovanie budúcnosti. Priťahuje tiež medzinárodnú pozornosť, pretože ukazuje, ako je možné závlahu inštalovať mimo energetických sietí a dodávok paliva.

Slovensko očami víta pohanky (z cyklu Postrěhy odjinud)
20:15 / 7 min. / CZ

O slovenskom Tokaji. „Vinum Regnum, Rex Vinorum“ – „Víno kráľov, kráľ vín“. Tento lichotivý, ale symbolický titul mal tokajskému vínu udeliť francúzsky kráľ Ludvík XV. Čo na tom, že sa ním mohli pochváliť aj iné značkové vína z Talianska a Francúzska? Dokumentuje len to, že sa aj tu na juhovýchode Slovenska darí vínu, ktoré sa zaraďuje do prvej európskej ligy…

Sny, drina a pandémia
20:20 / 27 min. / SK

Vinohradnícky rytier, potulný sadár, šéfkuchár za oknom, prírodný remeselník a učiteľka kvetov. Sny, drina a pandémia je portrét piatich mladých podnikateľov, ktorí si žijú svoj sen a napĺňajú ho prácou. Spolu s nimi nazrieme ako konzumovať lokálne, myslieť udržateľne a zároveň byť inšpiráciou pre ostatných.

Na križovatke zmeny
20:45 / 38 min. / ES

Dokumentárny film o najväčšej poľnohospodárskej revolúcii natočený v šiestich krajinách a prechádzajúci pásmami na južnej a severnej pologuli, kde sa vyrába olivový olej. Film Na križovatke zmeny vzdáva hold priekopníkom, ktorí spôsobili revolúciu vo výrobe olivového oleja. Poľnohospodári, vedci, vynálezcovia a podnikatelia zdieľajú svoje znalosti a skúsenosti a rozprávajú tak príbeh o mimoriadnej premene starovekého obchodu na moderný globalizovaný priemysel.

5. 10. | STREDA

Príbeh o pôvode remeselnej čokolády
18:00 / 93 min. / USA, MX

Film, ktorý do kín priláka všetkých milovníkov čokolády, pretože ukazuje, ako a kde jeme čokoládu, ktorá sa pestuje v Amazónii v Peru a zaoberá sa sociálnou ekonómiou a spravodlivým obchodom.

Nelovíme pre korisť
19:30 / 38 min. / SK

Dokumentárny film o histórii a súčasnosti sokoliarstva na Slovensku, o jeho význame v oblasti racionálnej ochrany prírody a edukácie verejnosti, starostlivosť o dravé vtáky, ich odchov a praktické využitie dravcov pri biologickej ochrane poľnohospodárskych kultúr. Predstavenie sokoliarstva ako prvku žijúceho dedičstva ľudstva chráneného značkou UNESCO.

Včelárom na jeden deň
20:10 / 7 min. / SK

Reportáž Včelárom na jeden deň približuje unikátny zážitkový projekt vzdelávacieho strediska Včelí kRaj v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou. Prevedie vás životom včiel zblízka, ako aj ďalšími aktivitami mladej rodiny včelárov, ktorí s nadšením nielen uchovávajú viacgeneračnú rodinnú tradíciu, ale aj šíria osvetu tohto dôležitého „remesla“.

Tradičný zážitkový ľudový turizmus v Poloninách
20:15 / 5 min. / SK

Občianske združenie Košiar v Topoli vzniklo s cieľom podporovať zachovanie kultúrneho dedičstva a tradičných remesiel a sprostredkovať tradičný ľudový zážitok návštevníkom Polonín. So skupinkou školákov navštívite pravé gazdovstvo a upečiete si poctivý chlebík od zrnka cez jeho spracovanie na múku do cesta a upečenie v tradičnej hlinenej peci.

Slovensko očami víta pohanky 2 (z cyklu Postřehy odjinud)
20:20 / 6 min. / CZ

Bryndzové halušky. Čo je slovenská fujara pre uši, to sú bryndzové halušky pre chuťové poháriky. Existujú regionálne varianty. Receptov na tú zaručene najlepšiu prípravu je podobne ako napríklad v prípade nášho zemiakového šalátu asi toľko, koľko je kuchárov. Istotou je, že sú bryndzové halušky nad všetky pochybnosti slovenským národným jedlom a kulinárskou pýchou.

Remeslo
20:25 / 10 min. / KG

Tento film rozpráva o majstrovi, ktorý sa roky zaoberal repasovaním konských sediel zdedených po svojich predkoch. Hlavná postava chce, aby aj ďalšia generácia pokračovala v tejto práci. Majstrova duša trpí tým, že nemá dediča, ktorý by zdedil jeho podnik. Napriek tomu sa ho hrdina snaží učiť a vzbudiť záujem svojho malého vnuka o túto záležitosť.

Od šteniatka k ochrancovi stád
20:35 / 32 min. / SK

Nový dokument WWF o výchove pastierskych psov, ktoré pomáhajú chrániť hospodárske zvieratá v podhorských a horských oblastiach pred útokmi veľkých šeliem. Film vysvetľuje poslanie pastierskych strážnych psov a spôsoby ich výchovy. Popisuje ako správne vybrať a vychovávať šteniatka, aby boli vhodnými strážcami stád a zároveň nepredstavovali nebezpečenstvo pre turistov a návštevníkov prírody. Psie generácie sa rodia priamo medzi ovce a od malička sa tak stávajú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Sú s ovcami v maštali, behajú na voľno na paši i hlboko v horách. Preto sú najlepšími a najefektívnejšími pomocníkmi pri ochrane stád. Film vznikol vďaka finančnej podpore medzinárodného projektu EUROLARGECARNIVORES – Zlepšenie spolužitia človeka a veľkých šeliem v Európe.