fbpx

Aká je budúcnosť slovenskej konzervatívnej politiky?

27. októbra 2022
— Hlavná sála
Vstupné:
— zdarma

Pozývame na dikusiu o budúcnosti konzervatívnej politiky na Slovensku. Hosťami Joža Lenča budú Ivan Šimko, kresťanskodemokratický politik a jeden zo zakladateľov KDH a Juraj Šúst, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa.

„Včera sme na úrade vlády vyberali nového ministra školstva a mojou podmienkou je, aby to bol konzervatívne orientovaný odborník. Asi všetci tušíte prečo,“ povedal na Konzervatívnom samite v Bratislave predseda NR SR Boris Kollár.

Príslušnosť ku konzervativizmu sa stáva dôležitým faktorom ovplyvňujúcim politiku a politiky. Konzervativizmom sa zaštiťuje hnutie Igora Matoviča, Záborskej Kresťanská únia, obrancom konzervatívnych hodnôt chce byť poslanec Gyimesi, strana Život – národná strana, ktorá svojho času chcela politicky presadzovať to, čo hlása farár Kuffa. Ku konzervativizmu sa utiekajú aj rôzne krajne pravicové strany, dokonca Smer-SD a Sme rodina Borisa Kollára.

Všetci chcú byť konzervatívcami. Všetci sa tvária ako konzervatívci. Národní populisti, konzervatívni kresťania i politické celebrity. Všetci chcú osloviť konzervatívneho voliča. V čom tkvie táto „renesancia“ konzervativizmu? Ako môžeme definovať slovenskú konzervatívnu politiku? Kto sú konzervatívci na Slovensku a aké sú výzvy pre konzervatívnu politiku v 21. storočí? Je konzervativizmus kompatibilný s liberálnou demokraciou?

Foto credit:
Ivan Šimko: Vladimír Šimíček, Denník N
Juraj Šúst: časopis Verbum