fbpx

Ako sa tvorí dobrý knižný dizajn?

13. decembra 2021
— Online

Známe „Nesúď knihu podľa obalu“ v súčasnosti už veľmi neplatí. Čoraz viac sledujeme vyššie nároky na formu literárneho diela, kedy sa dôležitým stáva nielen obsah, ale aj grafické spracovanie.

Do akej miery majú dizajnéri pri navrhovaní knižných obálok skutočne voľnú ruku? Ako vytvoriť obálku v dobe, keď čitatelia zvyšujú svoje nároky? Obálku, ktorá dokáže navodiť atmosféru knihy či zaujať cieľovú skupinu, pre ktorú je určená?

Na tému súčasného knižného dizajnu sa budeme rozprávať s grafickými dizajnérkami Pavlínou Morháčovou, Máriou Rojko a riaditeľom vydavateľstva Slovart Jurajom Hegerom. Večerom vás prevedie Mária Beňačková Rišková.

Pavlína Morháčová
je grafická dizajnérka. Jej tvorbu môžete poznať z obálok vydavateľstva Absynt (Prekliati reportéri, 100% Absynt), Slovenskej národnej galérie (SNG diár, Magazín 365°) či z vizuálov pre kultúrne podujatia (Anasoft litera, Radio_Head Awards). Študovala na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU v Typolabe Pala Bálika. Počas štúdia absolvovala semester na Holandskej HKU Utrecht.

Mária Rojko
je grafická dizajnérka. Je autorkou viacerých knižných obálok či časopisov. Jej knihy získali niekoľko ocenení Najkrajšia kniha Slovenska a boli zaradené medzi finalistov Národnej ceny za dizajn 2018. Spoluzaložila galériu zameranú na knižnú ilustráciu — TOTO! je galéria a Úniu grafických dizajnérov Slovenska. Študovala u Stanislava Stankociho a Pavla Chomu na VŠVU.

Juraj Heger
majiteľ a riaditeľ vydavateľstva Slovart, ktoré pôsobí na slovenskom knižnom trhu od roku 1991. Vyštudoval medzinárodný obchod na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Momentálne je predsedom Zväzu vydavateľov a kníhkupcov Slovenska.

Mária Beňačková Rišková
je nezávislá kurátorka a odborníčka na dizajn a multimédiá, bývalá riaditeľka Slovenského centra dizajnu. Aktuálne sa venuje iniciatíve Nového európskeho Bauhausu. Jej začiatky sú späté s Trnavou, na tunajšej Trnavskej univerzite absolvovala štúdium dejín umenia a kultúry.

Podujatie prebehne online na Facebooku Malého Berlína.