fbpx

Pozývame rodičov a deti stráviť s nami príjemnú nedeľu na kabaretnej groteske pre deti od 5 do 10 inšpirovanej česko-slovenským obrázkovým slovníkom tzv. zákerných slov. Predstavenie trvá približne 55 minút.

Prečo sa morka prala s krůtou je autorskou inscenáciou Ansámblu nepravidelného divadla (pred tým Kremnické divadlo v podzemí) s originálnymi textami a hudbou. Vznikla pri príležitosti 100. výročia založenia Československa a 25. výročia vzniku SR a ČR a tu u nás sa bude, dokonca, hrať na presné 100. výročie založenia spoločného štátu. Primárne je zameraná na odlišnosti a podobnosti českého a slovenského jazyka s cieľom podporiť vzájomnú toleranciu a porozumenie medzi národmi, sekundárne na tému „deti a krutosť“ v súvislosti s narastaním arogancie a extrémizmu v spoločnosti.

Konflikt dvoch prváčok Ľudmily Moriakovej (SR) a Agáty Krůtovej (CZ) pramení z odlišnosti ich jazyka. Spolužiačky rozdeľujú zákerné slovíčka a počas generálky programu k výročiu vzniku Československa spoznajú nástrahy cudzích slov s písmekami ako ľ, ô, ä či ů, ř a ě. S pomocou učiteľa ustoja všetky nezhody a nakoniec dokážu vnímať aj odlišnosti detí hovoriacich inými jazykmi. Hravý a nenápadne vzdelávací kabaret pre české a slovenské deti má podporiť zdravé uchopenie pojmov národ, jazyk a kultúra.

autori: Ján Fakla & Jana Mikitková
dramaturgická spolupráca: Jozef Mokoš
scénografia a kostýmy: Dušan Krnáč
pohybová spolupráca: Michaela Motlochová
hudba a texty piesní: Júlia Kováčiková a kol.
réžia: Jana Mikitková
účinkujú: Júlia Kováčiková (SK), Markéta Dulavová (CZ), Jakub Rek (SK/CZ)

Ansámbel nepravidelného divadla je nezávislá skupina divadelníkov a priateľov súčasného divadla, ktorá sa sformovala z ľudí podobného humanistického zmýšľania a svetonázoru. Vznikla generačnou a programovou transformáciou Kremnického divadla v podzemí, ktoré stojí aj za založením festivalu humoru a satiry Kremnické gagy. Venuje sa hľadaniu nových foriem moderného kabaretu, pouličným a angažovaným produkciám. V roku 2016 založila v Banskej Štiavnici Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie.

Prosíme rodičov, aby rešpektovali odporúčanie vekovej vhodnosti a tým aj ostatných divákov predstavenia.

rezervácie / Keďže na toto podujatie nemáme online predpredaj, ponúkame možnosť rezervovať si miesto. Stačí nám napísať na rezervacie(zavináč)malyberlin.sk. Rezerváciu vám e-mailom potvrdíme. Ak by ste od nás potvrdenie nedostali, je možné že váš e-mail zachytil spam filter alebo skrátka nebol doručený. V tom prípade je potrebné napísať nám znova.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny (Trnava), Trnavské Rádio.