fbpx

Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi. Klasický text v tradično-netradičnom spracovaní pre deti od 3 rokov.

Predloha K. J. Erbena Jurko s kozou a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi inšpirovali režisérku k vytvoreniu Rozprávok na brušku. V rozprávkach sa mieša komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom. Predovšetkým však ide o netradičné a súčasné spracovanie metódy, akou sa kedysi hrávalo v klasickom bábkovom divadle pre deti.

Bábkové divadlo nemusí byť statickou záležitosťou s pevne zabudovanou scénou a bábkami, ale dá sa zavesiť napríklad na „bruško“! A zrazu sa otvoria nové možnosti a variácie hrania s bábkami, nové spojenie hry bábok so živým hercom a maskou. K Rozprávkam na brušku režisérku inšpirovala hra na harmoniku. Ak môže byť harmonika umiestnená na „bruchu“, prečo by nemohlo existovať divadlo na „brušku“? A ono existuje!

Karel Jaromír Erben bol český básnik, literárny historik a prekladateľ. Bol jedným z vrcholných predstaviteľov českého romantizmu. Venoval sa najmä poézii a zbieraniu ľudovej slovesnosti. Zbieral ľudové piesne, porekadlá či rozprávky.

scenár a réžia: Bela Schenková a. h.
výprava: Barbora Zichová a. h.
hudba: Jana Štromská a. h.
hrajú: Marianna Mackurová/Mária Šamajová/Eva Dočolomanská/Andrej Polakovič
výroba: ateliéry divadla pod vedením Kataríny Mažáryovej
foto: Dodo Šamaj

Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Bola uvedená na desiatkach festivalov a predstavili ju aj v Bruseli (BE) pri príležitosti hosťovania BDNR pre slovenské a belgické rodiny.

Predstavenie je vhodné pre deti od 3 rokov. Prosíme rodičov, aby rešpektovali odporúčanie vekovej vhodnosti a tým aj ostatných divákov predstavenia.