fbpx

Banda

1. júna 2018
— Hlavná sála

„Banda je skupinou excelentných hudobníkov, ktorí prišli na to, ako pridať elementy súčasnej hudby do stáročia existujúcich tradícií bez toho, aby sa stratilo vzrušenie z nového a integrita starého,“ povedal po ich koncerte Gerald Seligman, bývalý riaditeľ festivalu WOMEX a zakladateľ prestížneho world music labelu EMI Hemisphere.

vstupné /

Banda / Slovenská world music skupina, ktorá sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj hudbou iných národov a rôznymi hudobnými žánrami ako napr. bluesom, jazzom, rockom či popom. Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní s pestrými arančmánmi a pri koncertoch používa akustické nástroje ako napr. cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, koncovku, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.

Banda účinkovala v mnohých televíznych a rozhlasových programoch, jej skladby sa hrajú vo viacerých domácich a zahraničných rádiách. K najvýznamnejším domácim vystúpeniam patria koncerty na veľkých open-air festivaloch Pohoda, Lodenica, Východná, Myjava a Terchová. V zahraničí vystúpili na v Mánesovom divadle a Paláci Akropolis Praha a na prestížnych festivaloch v Rudolstadte v Nemecku, nad Oslavou v ČR, poľskom Lubline a Krakove. Úspešné boli aj koncerty v Londýne, vo viacerých talianskych mestách.

Banda sa významnou mierou podieľala na tvorbe hudby do hudobno-tanečného hraného filmu Tanec medzi črepinami režiséra Mareka Ťapáka a historického seriálu 1890 režiséra Petra Begányiho. V závere roka 2010 vydala vo vydavateľstve Pavian Records svoje dlho pripravované prvé štúdiové CD s názvom BANDA jedna. V októbri 2011 sa umiestnilo vo World Music Chards Europe (www.wmce.de) na 8. priečke, čo bolo v tom čase najlepšie umiestnenie slovenskej skupiny v histórii.

Druhý štúdiový album s názvom hraBanda vyšiel v roku 2014. Presadil sa nielen v európskom, ale aj americkom a globálnom priestore. Pieseň Nadeja sa udržala od júla do októbra 2015 na 1. mieste v Top 40 Tracks of World Music Charts by Ethnocloud. V súčasnosti nahráva svoj 3. štúdiový album.

Členovia kapely /

  • Samo Smetana (husle, mandolína, spev)
  • Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, metalofón, spev)
  • Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev)
  • Peter Obuch (kontrabas, koncovka, spev)
  • Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev)
  • Eva Brunovská (spev, keyboard)

YouTube: www.youtube.com/user/betycka
FB: FB.com/banda.slovakia

Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2018.

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavské rádio.