fbpx

Barbora Idesová: Podfarbené

8. decembra 2020
— Čepan Gallery

Poslednou tohtoročnou výstavou v rámci kurátorského programu pre začínajúcich, kurátorov bude predstavenie tvorby slovenskej ilustrátorky Barbory Idesovej.

Názov výstavy odkazuje na dôležitosť ilustrácie a jej schopnosť podčiarknuť v knihe hlavnú myšlienku a atmosféru.
Práve farba sa v Barborinej tvorbe stáva nezameniteľným vyjadrovacím a poznávacím prostriedkom. Výstava sa zameriava na diela autorky, ktoré mapujú jej knižnú, ale aj komerčnú ilustráciu. Vo svojej tvorbe sa venuje najmä zobrazeniu žien a stavia ich do pozície bohýň a čarodejníc. Jej tvorba je tiež drobným poukázaním na rodovú nerovnosť v kedysi čisto mužskom odvetví.

Výstava predstavuje autorkinu prácu na knižných ilustráciách pre deti aj dospelých, mierne zachytáva aj produktovú ilustráciu, ktorej sa autorka aktívne venuje. Aj keď svoje diela musí prispôsobovať rôznym témam, nikdy nestráca svoj charakteristický výtvarný štýl, ktorý sa skladá zo žiarivo farebných postáv. Z Barboriných diel cítiť inšpiráciu ženskou silou, prírodou, slnkom a meditáciou. Výstava vás prenesie do zvláštne podvedomého snového sveta plného symbolov a dekoratívnych prvkov, ktoré oživujú naše nielen detské predstavy.

trvanie výstavy: 8. 12. 2020 – 7. 02. 2021
miesto: Čepan Gallery, Nádvorie, Štefánikova 3, Trnava
kurátorka: Jana Valúchová