fbpx

Belluš 120: Vernisáž výstavy

11. septembra 2019
— Nádvorie

V septembri si pripomíname 120. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších architektov 20. storočia – Emila Belluša. Pri tejto príležitosti občianske združenie Malý Berlín organizuje výstavu pod názvom Belluš 120.

Emil Belluš je osobnosť, ktorej prínos do architektúry 20. storočia bol taký výrazný, že sa považuje za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku. Priniesol nové formulovanie moderného priestoru, venoval sa sociálnemu bývaniu, no predovšetkým sa mu podarilo vniesť nevídanú estetickú hodnotu do priemyselných a inžinierskych stavieb. Stál za vznikom prvej fakulty architektúry v slovenských dejinách, bol významným praktikom a teoretikom, venoval sa výchove mladej generácie architektov. Bol spoluzakladateľ a neskôr predsedal trom slovenským odborným časopisom a pôsobil aj ako akademik SAV. Príležitosti, vydarené spolupráce, ale samozrejme aj jeho vlastný obdiv k technike priniesli priestor pre vznik jeho najvýznamnejšej dvojice stavieb pre mesto Trnava – Plnoautomatický mlyn NUPOD (1938) a Vodojem (1941).

Výstava Belluš 120 predstavuje vybrané archívne materiály v doplnení o fotografie slovenského fotografa a pedagóga Ľuba Stacha, so zameraním na dvojicu stavieb viažucich sa k Trnave. Aj napriek tomu, že sa výstava zaoberá len malým zlomkom Bellušovho rozsiahleho diela, pripomína výročie výnimočnej osobnosti našich dejín a architektúry, ktorého diela sa stali súčasťou kultúrneho dedičstva funkcionalizmu a zároveň neodmysliteľnou súčasťou mesta Trnava.

Vernisáž
11. september (streda)
miesto: Nádvorie – priestor súčasnej kultúry, Štefánikova 4
začiatok: 19:00

Trvanie výstavy
11. 09. 2019 – 7. 11. 2019