fbpx

BÉTON BRUT

3. mája 2018
— Mestská veža

Občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín predstavujú tvorbu kurátorky a fotografky Viery Levitt.

Výstava s názvom BÉTON BRUT obsahuje sériu fotografií neskoro modernej architektúry Viery Levitt, Trnavčanky a bývalej riaditeľky Galérie Jána Koniarka žijúcej v USA. Práve tu bolo jej pôsobenie úzko späté s brutalistickými budovami, ktoré v nej postupne vzbudzovali čoraz väčší záujem. Ten od roku 2011 prirodzene vyplynul do vzniku série fotografií, ktoré prezentujú zaujímavý vzťah a v určitom zmysle výmenu pozície teoretičky a kurátorky k autorskému pohľadu fotografa na architektúru. Autorka prostredníctvom fotografií skúma geometrickú formu, rytmus, abstrahované tvary a detaily architektúry ako aj utopický impulz jej vzniku rovnako na Slovensku ako aj v USA. Fotografická výstava bude počas vernisáže sprevádzaná videoprojekciou – Beauty in The Beast: Photography of Brutalist Architecture.

Kurátorkou výstavy je Soňa Jakubove.

vernisáž štvrtok 3. máj o 18:00
trvanie výstavy 3. 5. 2018 – 30. 5. 2018
miesto arkier Mestskej veže, Štefánikova 1

VIERA LEVITT / je slovenskou kurátorkou a fotografkou dlhoročne žijúcou a pôsobiacou v USA. Po absolvovaní štúdia dejín a teórie umenia na Trnavskej univerzite v Trnave sa zúčastnila rezidencie na Rhode Island School of Design v Providence a stáže na oddelení fotografie v Museum of Modern Art v New Yorku.

Pôsobila ako riaditeľka Galérie Jána Koniarka v Trnave (2002-2005), Knight Campus Art Gallery v Rhode Island (2009-2012). Od roku 2012 je riaditeľkou a kurátorkou galérie v University of Massachusetts Dartmouth. Kurátorsky má za sebou viac ako sto samostatných a kolektívnych výstav na Slovensku, Česku, Nemecku, Rakúsku, Luxemburgu, a v USA. O súčasnom umení prednášala v nielen na Slovensku a v USA, ale aj v Berlíne, Rotterdame, Hiroshime, New Delhi, Caracase a Nairobi.

Okrem bohatej kurátorskej práce sa venuje aj médiu fotografie. Autorka samostatne vystavuje od roku 2009. Výstava Béton Brut nadväzuje na jej predchádzajúce výstavy v Rhode Island, USA – Beauty in the Beast: Photography of Brutalist Architecture (Hera Gallery, Wakefield, 2012), Brutally Sweet (AS220 Project Space, Providence, 2013) a Under Construction (Chazan Gallery at Wheeler, Providence, 2015). Jej fotografie boli vystavené aj v projekte A Visionary Campus: Paul Rudolph and UMass Dartmouth (CVPA Campus Gallery, UMass Dartmouth, MA, 2018).

Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavské rádio.