fbpx

Čierna oslava: Výstava Kláry Štefanovičovej | Ypsalon 2019

6. novembra 2019
— Kníhkupectvo AF

Festival spisovateľov YPSALON 2019 sa už blíži a jedným zo sprievodných podujatí je aj výstava Čierna Oslava!

Blíži sa 30. výročie Nežnej revolúcie, najzásadnejšieho obdobia formovania života našich rodičov, ktoré neskôr ovplyvnilo aj mladšiu generáciu. K tejto príležitosti vydáva vydavateľstvo ej.publishing sériu 4 komiksov o Nežnej revolúcii pod názvom Nežný komiks, ktorý chce rozprúdiť medzi mladými ľuďmi diskusiu o súčasných dejinách.

Komiks Čierna oslava je príbehom dvoch mladých zaľúbených ľudí, ktorí sa – každý po svojom – tiež zapoja do boja za slobodu. Dejová línia sa odohráva v Bratislave 16. novembra 1989, deň pred najznámejším dátumom Nežnej revolúcie. Autormi Čiernej oslavy sú spisovateľ Michal Hvorecký a ilustrátorka Klára Štefanovičová.

Výstava v priestore Kníhkupectva AF prináša divákom pohľad na výber ilustrácií s knihy spolu s originálnymi kreslenými verziami kresieb.

Klára Štefanovičová (1995)

Absolvovala Strednú priemyselnú a umeleckú školu v českom Hodoníne a aktuálne je študentkou ateliéru voľnej grafiky na VŠVU v Bratislave pod vedením prof. Róberta Jančoviča, akad. mal. Počas svojho vysokoškolského štúdia absolvovala dve stáže, jednu nich v Tokiu a druhú v anglickom meste Plymouth. Popri voľnej tvorbe sa venuje najmä komiksu, ilustrácii a grafickému dizajnu a svoju najväčšiu inšpiráciu čerpá práve zo svojho pobytu v Japonsku. Pre jej grafickú tvorbu je signifikantné opakovanie vzorov, tvarov a štruktúr či čiernobiela kresba. Komiks Čierna oslava, ktorý vyšiel tento rok v júli, je jej knižný debut.

vernisáž: 6. 11. 2019
miesto konania: Kníhkupectvo AF, Štefánikova 5, Trnava
trvanie výstavy: 6. 11. 2019 – 6. 1. 2020
kurátorka: Dominika Chrzanová

Partnerom podujatia je Kníhkupectvo AF Trnava.