fbpx

Daniel Skála / b minor

11. mája 2019
— Hlavná sála

Skladby významných autorov súčasnosti, špičkový interpret a špeciálny koncertný nástroj je zárukou mimoriadneho zážitku.

Takým bude bezpochyby druhý koncert z cyklu komorných koncertov b-minor. Daniel Skála, český cimbalista, skladateľ, improvizátor a priekopník moderného koncertného cimbalu vám predstaví tento hudobný nástroj v podobe, v akej ste ho pravdepodobne ešte nepočuli.

Daniel Skála pochádza z Ostravy. Hru na cimbal študoval okrem iného na Lisztovej akadémii v Budapešti u výraznej pedagogickej a hráčskej osobnosti Ilony Szeverényi. Ako cimbalista získal mnohé ocenenia na interpretačných súťažiach doma i v zahraničí. Vystupuje pravidelne na koncertoch a festivaloch v rámci celého sveta a to ako aj sólovo, v komornom obsadení, tak i s komornými a symfonickými orchestrami (napr. Teatro de la Fenice – Benátky, Asko/Schönberg ensemble – Amsterdam, Ensemble modern – Frankfurt, a ďalší.) Je členom Ostravskej bandy a od roku 2008 vyučuje hru na cimbal na Janáčkovom konzervatóriu v Ostrave a ako pedagóg pôsobí aj na Ostravskej univerzite.

Predpredaj na MaxiTicket.sk.

Program koncertu
Alois Hába: Suita pro cimbál (1960)
Jaromír Dadák: variace na lidovou píseň „Janko, Janko, zlá novina“ (1985)
György Kurtág: výber z cyklu Játékok (hry)
Daniel Skála: Neopaganiniana č. 1 (2018)
Jaromír Dadák: Sonáta pro cimbál (1981)
Jan Meisl: Preambulum a Toccata (2005)

Z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Mediálni partneri: Trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny (Trnava), Trnavské rádio.