fbpx

Diplomacia a mediácia konfliktov v 21. storočí

30. novembra 2022
— Malá sála

Ruská invázia z 24. februára na Ukrajinu bola pre veľkú časť sveta šokom, no pre diplomatickú komunitu v istom zmysle išlo o pokračovanie vojny, ktorá prebieha od roku 2014. Vojna na Ukrajine dnes fundamentálne mení medzinárodný poriadok a spúšťa nový impulz pre to, čo niektorí nazývajú „dewesternizáciou sveta“.

Hľadanie udržateľných riešení na niekoľko súbežne zúriacich krízy si bude vyžadovať pochopenie príčin konfliktu, ale aj precízny talent na diplomaciu. Stredná Európa sa stáva novým ohniskom na geopolitickej šachovnici sveta. Popri hybridných hrozbách nás z vnútra oslabujú rôzni populisti a pravicoví extrémisti. Často sú užitoční v službách autokratov, ktorých cieľom je oslabiť jednotu Európy a obnoviť neliberálne a autokratické režimy. V akom stave sa nachádza Stredná Európa? Ako vojna na Ukrajine zmení Strednú Európu? Je dnes Stredná Európa v (ne)bezpečí? Je na to pripravená slovenská diplomacia?
Vstup je voľný.

PROFILY HOSTÍ:

Pavol Demeš
je nezávislý zahranično-politický analytik, expert na občiansku spoločnosť a televízny moderátor s vlastnou TV show o medzinárodných vzťahoch a diplomacii na internetovej tasr.tv (v rámci Tlačovej agentúry SR – TASR). Je absolventom Karlovej univerzity v Prahe (1980). V rokoch 1991 – 1992 sa stal Ministrom medzinárodných vzťahov SR. V rokoch 1993 – 1996 riadil Odbor zahraničnej politiky Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča, ktorého bol zároveň aj poradcom. Od marca 1997 bol riaditeľom Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA-SCTS). V rokoch 2000 – 2010 bol riaditeľom pre strednú a východnú Európu americkej mimovládnej organizácie German Marshall Fund. Spolupracuje s mimovládnymi organizáciami na Slovensku i v zahraničí. Publikoval množstvo článkov a kníh o medzinárodných vzťahoch a občianskej spoločnosti. Ako vášnivý fotograf vystavoval vo viacerých krajinách. Je držiteľom domácich i zahraničných ocenení.

Miroslav Mojžita
je dlhoročný kariérny diplomat, spisovateľ a popredný expert na región západného Balkánu. Vyštudoval Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Od roku 1991 pôsobil na Ministerstve medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky, bol riaditeľom odboru, poradcom ministra Pavla Demeša a vedúcim úradu ministerstva. Neskôr sa stal zástupcom riaditeľa odboru zahraničnej politiky v prezidentskej kancelárii. V roku 1994 bol poradcom ministra zahraničia Eduarda Kukana, potom sa stal veľvyslancom v Belehrade a po návrate bol krátky čas riaditeľom kancelárie ministra E. Kukana. Viedol tiež služobný úrad Ministerstva zahraničných vecí. Od roku 1995 pracoval na veľvyslanectve v Belehrade ako chargé d’affaires, neskôr sa stal veľvyslancom. Po návrate bol riaditeľom kancelárie ministra a potom vedúcim služobného úradu ministerstva. Pôsobil aj ako veľvyslanec SR v Bosne a Hercegovine. Je autorom viacerých publikácií.

Podujatie je súčasťou šesťdielneho vzdelávacieho programu, ktorý v rámci projektu Wetzlerová správa podporila Férová Nadácia O2. Účastníkom ponúkne ucelený pohľad na dnešný turbulentný svet. Cyklus bude tematicky pokrývať diplomaciu a mediáciu konfliktov v 21. storočia, dianie na Ukrajine a v našom regióne, mediálnu gramotnosť a kritické myslenie, ako aj ich aplikáciu v praxi.