fbpx

Divadlo Kontra: Hamlet

12. marca 2019
— Hlavná sála

Hamlet je človek, ktorý stratil dôveru k svetu. Vysmieva sa autoritám, odkrýva klamstvo, neverí v dobro a krásu, je posadnutý smrťou. Pokúša sa a nedokáže si nájsť miesto vo svete, v ktorom prestali existovať akékoľvek hodnoty – ostal iba všetko zachvacujúci smútok.

Hamletom je každý z nás. Každý, kto pochybuje a váha. V našom predstavení hrajú Hamleta dvaja herci. Každý smútok má iný odtieň, každý trpí a váha ináč.

Hamlet

preklad: Zora Jesenská
adaptácia, réžia, scéna a kostýmy: Klaudyna Rozhin
hrajú: Peter Čižmár a Andrej Palko
masky: Amálka Ľudmila Valenčíková
choreografia súboja: Igor Grečko

Predstav si, že si sa dozvedel, že tvojho otca zabil tvoj strýko.
Predstav si, že ten strýko je teraz mužom tvojej matky.
Predstav si, že o vražde ti povedal duch tvojho otca, ktorý ťa donútil k prísahe, aby si pomstil jeho smrť.
Čo by si urobil?
Ako by si to urobil?
Bol by si vôbec schopný to urobiť?

Adaptácia sa opiera o texty 2 Quatro a Folio a nenarušuje integrálnosť originálneho textu. Inscenačné prostriedky sú v predstavení ohraničené na minimum, dvaja herci stvárňujú aj všetky postavy a vytvárajú tak svet Elsinoru za pomoci jednoduchých rekvizít. Dôraz sa kladie na slovo, na fyzičnosť postáv a naviazanie intímneho kontaktu s divákom.

Adaptácia Divadla Kontra bola ocenená Hlavnou cenou poroty na Festivale Netradičných divadiel Kopřiva 2012 v Kopřivnici (ČR) za umelecký prínos a oba herecké výkony. Získalo taktiež dve ceny Zlatá lebka udelené kritikmi na 17. Medzinárodnom Shakespearovskom festivale v Gdaňsku (PL) za „nápaditosť, všestrannosť a maximálnu obetavosť hercov. Za to, že sú živým dôkazom nesmrteľnosti shakespearovského divadla“ a za „skvelé herecké remeslo a expresiu“.

„Hamlet je nepochybne najbohatšia vec, akú môžete v divadle robiť. Hra kladie všetky veľké otázky, aké len možno položiť, ale nedáva žiadne odpovede. Musíte hľadať sami. Je to tiež hlboká a pokoru učiaca skúsenosť. Pre nás to bolo jedinečné cvičenie v odhaľovaní samých seba a nekonečnosti ľudskej duše.“ – Klaudyna Rozhin, režisérka.

Divadlo Kontra

Novoveské divadlo, ktoré je držiteľom viacerých ocenení, medzi nimi „Prekvapenie Novej Drámy“, Dosky 2007 – Objav sezóny 2006/2007 a ceny LITA za herecké výkony. Najnovšie je aj držiteľom Ceny pre divadlo sezóny zo súťaže DOSKY 2018, o ktorej hlasovaní rozhodli diváci z celého Slovenska.

Zo svojou prvou hrou a zároveň prvou slovenskou inscenáciou írskeho hitu Howie a Rookie dramatika Marka O’Rowa vystupovali v Bristole, Prahe, Varšave, Krakove, Lubline a pozvanie dostali aj na festivale Edinburgh Fringe 2007. Za inscenáciu Kamene vo vreckách získala v roku 2010 ceny za najlepšie herecké výkony na festivale v Kopřivnici (ČR).

Predstavenie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Mediálni partneri: trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavské rádio.