fbpx

Divadlo Populus: Nihil obstat

9. novembra 2018
— Hlavná sála

Surrealistická dráma vo forme obradu o viere, strachu, snoch a rituáloch.

Alejandro Jodorowsky, jeden z hlavných svetových predstaviteľov divadelného a filmového surrealizmu povedal: „Ľudia, ktorí chodia do divadla, aby sa vysporiadali sami so sebou, zbehli tam z omše. Moderný človek, ktorý stratil vieru, potrebuje obrad. Tak ako včela vytvára šesťhrany, ľudská bytosť vytvára obrady.“

Inscenácia Nihil obstat sa snaží mladým, otvoreným, odľahčeným a jemne provokatívnym spôsobom skúmať otázky viery, strachu, snov, autorít, davu a akéhosi základného pudu človeka, ktorý ho vedie k všadeprítomným a premenlivým rituálom.

Inscenácia sa umiestnila na 2. mieste v rámci okresnej prehliadky Detská divadelná Žilina, na 1. mieste na krajskej prehliadke Turčianske javisko, kde režisér získal špeciálnu cenu za réžiu. Získala strieborné pásmo na celoštátnej prehliadke FEDIM a 1. miesto na prehliadke Dividlo Bytča, kde Samuel Furmánek vyhral cenu za mužský herecký výkon.

predpredaj: na stránke MaxiTicket.sk

Divadlo Populus je nezávislé zoskupenie mladých divadelníkov, ktoré funguje už tretí rok, v minulej divadelnej sezóne definoval svoje smerovanie. Ako naznačuje citát Jodorowského, zaoberá sa rituálom vpísaným do človeka ako jednotlivca a človeka ako súčasti davu.

réžia: Matej Trnovec
text: Matej Trnovec a kolektív
dramaturgia: Vladimír Horník
hudba: Tomáš Urík
fotografie: Petra Štefancová
hrajú: Tereza Kačeriková, Samuel Furmánek, Jaroslav Hurník, KatarínaMilučká, Petra Štefancová, Petra Bachoríková, Tomáš Urík, Batbora Fučíková, Mária Beňušová, Miroslava Benkovská, Veronika Podolcová, Nina Šopincová, Natália Pončková