fbpx

Dominika Moravčíková: Dom pre jeleňa

23. februára 2023
— Malá sála

Hosťkou prvého literárneho večera tohto roka bude Dominika Moravčíková. Je pomerne novým zjavom na slovenskej literárnej scéne, no už teraz je považovaná za veľký objav posledných rokov.

Rozprávať sa budeme predovšetkým o jej prozaickom debute – zbierke poviedok Dom pre jeleňa. Kniha je plná príbehov, ktoré spájajú skúmanie hraníc medzi človekom a zvieraťom, medzi prírodou a ľudským obydlím. Autorka opisuje rodiny, ktoré sa stretávajú s kliatbami, tajomstvami či spormi o vlastníctvo na pozadí vojnového alebo náboženského konfliktu.

Dominika Moravčíková (*1992)
Venuje sa poézii aj próze. Zaujíma ju hudobná antropológia, muzikológia a okrem toho aj stredoveké legendy, ktoré sú námetom viacerých jej básní. Jej zbierka poézie Deti Hamelnu bola označená za najsilnejší slovenský debut posledných rokov. Pochádza zo Strečna, momentálne je doktorandkou na FF UK v Prahe. V roku 2019 zvíťazila v súťažiach Básne SK/CZ a Poviedka. Je viacnásobnom účastníčkou a finalistkou súťaže Medziriadky. Absolvovala tvorivé rezidencie v Kine Úsmev v Košiciach a rezidenčný program Trojica Air v Banskej Štiavnici.

Moderátor: Michal Tallo