fbpx

Eurofondy – vykúpenie z krízy

25. marca 2021
— Online

Stane sa plán obnovy pomyselným politickým Waterloo pre súčasnú koalíciu?

1,8 bilióna eur z balíka obnovy má pomôcť prebudovať Európu po pandémii ochorenia COVID-19. Má byť zelenšia, digitálnejšia a odolnejšia. Najväčší stimulačný balík financií v histórii EÚ je rozpočtom pre dnešnú realitu aj pre zajtrajšiu neistotu.
Odpoveď Únie na najväčšiu pandémiu a najrozsiahlejšiu ekonomickú krízu od 30. rokov 20. storočia ja jasná. Aká je však reakcia Slovenska? Náš Plán obnovy vyvoláva otázniky. Odborníci aj verejnosť sa oprávnene pýtajú na víziu vlády smerom k obnove a využitiu najväčšieho stimulačného balíka v histórii EÚ a Slovenska.

Na tieto i iné otázky sa pokúsi Jozef Lenč spolu s diplomatom a poslancom NR SR a predsedom Trnavského samosprávneho kraja nájsť odpovede:

Tomáš Valášek, M.A.
Je slovenský diplomat a politik. V Bratislave študoval žurnalistiku, počas školy získal štipendium v Belgicku, odkiaľ neskôr odišiel do USA. Tu absolvoval George Washington University a University of Georgia. Po štúdiu pokračovala jeho kariéra vo Washingtone, kde pôsobil v Centre pre obranné informácie ako analytik pre otázky európskej bezpečnosti. V rokoch 2013 – 2017 pôsobil ako veľvyslanec na Stálej delegácii Slovenska pri NATO v Bruseli. Od roku 2020 je poslancom NRSR a predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti, zvoleným za stranu Za ľudí. 1. marca 2021 oznámil svoje vystúpenie z koalície a zo strany a vzdal sa postu predsedu výboru kvôli nákupu neregistrovanej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Sputnik. Je svetovo uznávaným expertom na zahraničnú politiku, obranu a EÚ.

Mgr. Jozef Viskupič
Je absolventom Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a tiež Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pôsobil ako projektový manažér, organizoval koncerty a kultúrne podujatia, spolupracoval tiež pri obnovení Trnavského amfiteátra. Je autorom projektu siete internetových kaviarní, zakladal regionálne vydavateľstvo a neskôr politické hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. V parlamentných voľbách v roku 2010 bol zvolený vďaka preferenčným hlasom na kandidátke strany SaS za poslanca NR SR. Do roku 2017 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Predsedom Trnavského samosprávneho kraja je od decembra 2017. Po zvolení do tejto funkcie sa vzdal mandátu poslanca NR SR. Od marca 2018 je predsedom SK 8, združenia samosprávnych krajov.