fbpx

Warning: Undefined array key 0 in /data/f/9/f98c9b44-d18e-4335-a7cb-4f3ea5eb7dd6/publikum.sk/sub/mb/wp-content/themes/mb2021/parts/card-event-header.php on line 7

Hudobná séria EX: CLASS premosťuje novú a inšpiratívnu hudbu z oblastí alternatíva, experimentálna a klasická hudba.

Tri hudobné projekty – tri rôzne štýly – tri prepojenia. Slovenská koncertná premiéra britského skladateľa a klaviristu Jamesa Heathera, uvedenie nového albumu Postalgia od komponistky a klaviristky Katky Málikovej v sprievode ansámblu a objav roka Alapastel – elektronika so slovenskými nápevmi.

James Heather

V detstve sa zamiloval do tvorby Ludwiga van Beethovena a Clauda Debussyho. Revolučnosť a snovosť oboch skladateľov sa snaží preniesť do svojho intímneho prejavu, kde vedľa seba koexistuje klasika aj elektronika. Vznikol lyrický klavírny ambient s návalom emócií a jedinečnej atmosféry. Albumy Modulations, Stories From Far Away On Piano prinášajú nehu, ktorá zaujala aj zakladateľov Ninja Tune, ktorí si Jamesa upísali pre svoj špecialitami prešpikovaný label Ahead Of Our Time. James pracuje v Ninja Tune, kde má na starosti komunikačnú stratégiu pre Kamasi Washingtona, Cinematic Orchestra, Bonoba a ďalších.

Svoju vlastnú tvorbu opisuje médiám tým, že vždy rád vystupoval zo seba a ponoril sa do pomoci umeleckým víziám ostatných ľudí: „Môžem potom meditovať vo svojej vlastnej hudbe v obdobiach odstávok od hluku priemyslu.“ Jeho ohlas stúpa a pomaly, ale isto sa zaraďuje k hviezdnym klaviristom ako Max Richter, Hauschka, Nils Frahm, ktorí post klasiku vo svete zviditeľnili. Heatherova najnovšia nahrávka Stories From Far Away On Piano je založená na príbehoch z novín. Zo streamovacích služieb Apple a Spotify si ho stiahlo a počulo už takmer dvadsať miliónov ľudí.

Katarína Máliková

Prestáva byť Nevestou z hôľ. Ukončenie etapy Pustvopol sa udialo na posledných sólových vystúpeniach, po ktorých sa Katka opäť spojila s kapelou v nových piesňach. Ambiciózna nahrávka Postalgia má byť ďalším posunutím v Katkinej kariére. Interpretka a skladateľka o nej povedala, že vyjadruje clivý pocit, túžbu, alebo žalospev nad niečím, čo sa nakoniec nestalo: „Možno ste to čakali, možno ste o tom iba snívali. Možno ste v to dúfali, alebo ste ani nevedeli, že je to súčasťou Vašej projekcie o tom, čo by mohlo, alebo malo byť. O čom ste snívali a nestalo sa? Prežil niekto z Vás takýto zvláštny nostalgický pocit?“

Alapastel

Kde je hranica medzi ľudovým, akademickým, klasickým a post klasicistickým? Pýta sa Lukáš Bulko alias Alapastel na svojom pôsobivom debute a dáva odpovede skrz rôzne odkazy v originálnom fusion. Skladby sú prezentované s vizuálom od slovenských maliarov. Mihotavé impresie, ktoré v istých momentoch nadväzujú na tvorbu elektroakustických skladateľov okolo legendárneho experimentálneho štúdia Slovenského rozhlasu a v istých zase na slovenskú hudobnú modernu na čele s Eugenom Suchoňom a z iného konca zase pristupujú po trámoch súčasnej elektroniky. Sólové nadýchnutie bude v Trnave zharmonizované sprievodnou kapelou, vďaka čomu naplno vyznejú bohaté aranžmány a pestrá dynamika.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupenky:
– na stránke tootoot.fm
– na stránke predpredaj.zoznam.sk