fbpx

Ex:Class – series: Max Lilja / Stroon

17. novembra 2018
— Hlavná sála
Vstupné:
— 10 €

Music Press Production uvádza novú sériu hudobných podujatí EX: CLASS s cieľom priniesť špecifické hudobné projekty, ktoré premosťujú aktuálne hudobné smery v oblasti experimentálnej, alternatívnej a klasickej hudby, cez ktoré prechádza oblúk inšpirácie k elektronike.

Cieľom je osloviť zahraničných interpretov, ktorí na Slovensku ešte nevystupovali, a prepojiť ich v kontexte domácej tvorby. Veríme, že dobrá hudba môže zaplniť nielen kluby, ale aj miesta ako kostoly, galérie, industriálne priestory.

Predaj vstupeniek prebieha na stránke predpredaj.zoznam.sk.

Hlavným hosťom pilotného ročníka EX: CLASS series bude fínsky violončelista, skladateľ, producent a zakladateľ slávnej skupiny Apocalyptica – Max Lilja. Určite si ešte budete pamätať na štvoricu čelistov, ktorá priviedla mnohých metalových a rockových fanúšikov k symfonickej hudbe. Vypredávali haly a štadióny po celom svete. Max Lilja s nimi ako zakladajúci člen nahral tri albumy – Plays Metallica by Four Cellos (1996), Inquisition Symphony (1998), Cult (2000).

Po deviatich rokoch odišiel, aby sa mohol venovať svojej sólovej kariére. Tá zahŕňa experimentovanie s violončelovým zvukom, no rovnako ho uchvátil svet elektronickej hudby. Neoklasické motívy v elektronických aranžmánoch spracoval v troch autorských albumoch – Plays Electronica by One Cello (2013), Morphosis (2015) a 10 000 Miens (2018). K poslednému pripravil svetové turné, ktorého súčasťou bude aj koncert v Bratislave a Trnave.

 

Prekračovanie a lámanie štýlov je charakteristické aj pre Dalibora Kociána pôsobiaceho pod prezývkou Stroon. Interpretačný rukopis zanechal vo Veni Ensemble, Cluster Ensemble či v Pudingu pani Elvisovej. Kompozične má dve polohy: meditatívnu (ktorú využíva aj pri tvorbe reklám) a dynamickú (ktorú používa aj pri skladaní hudby do počítačových hier). Ako sólista sa venuje experimentálnej a elektronickej produkcii, pri ktorej skúma limity hry na vibrafón. Je mimoriadne autorsky plodný a takmer každý rok vydá nový album. Na EX: CLASS v Trnave a Bratislave predstaví najmä skladby zo svojich posledných dvoch nahrávok Solar Preludes (2016) a Vice Laboratory (2018).