fbpx

HEVHETIA FEST 2022

20. septembra 2022
— Hlavná sála
Vstupné:
— predpredaj: 13 €
— v deň podujatia: 15 €
Online predaj: MaxiTicket.sk

Hevhetia Fest každoročne uvádza do života nové projekty, ktoré v danom čase vychádzajú pod krídlami pozoruhodného košického vydavateľstva Hevhetia. Nebude tomu inak ani tento rok a keďže festival putuje po slovenských mestách, po Košiciach a Bratislave sa tento rok zídu domáci i zahraniční hudobní priaznivci v nádherných priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave.

PROGRAM:

17:00 – ShowCase 1: Otto Hejnic organism (CZ)
17:45 – Prezentácia knihy: Pavel Burdych: Béla Kéler – maestro z Bardejova
18:00 – ShowCase 2: Ján Kopčák (SK) & Pippo Corvino (MNE)
18:45 – Prezentácia CD: Julo Fujak (SK)
19:00 – ShowCase 3: Mirka Novak (CZ)
19:45 – Prezentácia noviniek vydavateľstva Hevhetia: Ján Sudzina & Peter Motyčka
20:00 – ShowCase 4: Pavel Jakub Ryba (CZ) & Erik Truffaz (FR)
20:30 – Koncert: David Kollar (SK) & Rick Cox (USA) & Paolo Raineri (ITA) & Erik Truffaz (FR)

David Kollar
Nový album bude prezentovať gitarista a skladateľ filmovej hudby David Kollar. Vydal viac ako 20 albumov a patrí k najaktívnejším slovenským hudobníkom a skladateľom. V hudobnej tvorbe využíva podnety z oblasti rockovej, jazzovej i klasickej hudby. S Rickom Coxom sa Kollar zoznámil počas pandémie a Coxa tvorba slovenského gitaristu oslovila natoľko, že ho pozval do Los Angeles, kde začali pracovať na spoločnom albume. V rámci týchto stretnutí nahrávali aj so svetoznámym skladateľom filmovej hudby Thomasom Newmanom. Coxa spája s Newmanom spolupráca na hudbe k filmom Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa, Hladá sa Nemo, Skyfall, Spectre, 1917 či Americká krása. V Trnave sa k trojici pripojí aj jedna z najvýraznejších osobností európskeho jazzu Erik Truffaz.

Erika Truffaza si budú môcť návštevníci Hevhetia Festu vychutnať ešte raz a to v spolupráci s českým basgitaristom Pavlom Jakubom Rybom. Rybov album Smaller Wounds, na ktorom sa basgitarový virtuóz konfrontoval s legendárnym poľským hráčom na klávesových nástrojoch, Józefom Skrzekom (SBB, Breakout), vyšiel v roku 2002 vo formátoch CD i LP a bol vôbec prvým albumom novovzniknutého vydavateľstva Hevhetia.

K prvým premiéram bude patriť česko-americký projekt Mirka Novak feat. Edward Miles, ktorí v Trnave predstavia svoj dlhoočakávaný debut Malbum. Speváčka a hlasová experimentátorka Mirka Novak prizvala na jeho nahrávanie viacerých českých umelcov – gitaristu a speváka Zdeňka Bínu z tria minus123minut, majstra sveta v loopingu En.Dru alebo improvizátorku Ridinu Ahmedovú. Projekt Malbum je unikátny už tým, že na ňom nenájdete žiadne slová ani hudobné nástroje. Improvizované skladby sú zostavené len z hlasových slučiek. V rámci aktuálneho turné Mirku Novak podporí afroamerický bubeník Edward Miles, s ktorým speváčka dlhodobo spolupracuje počas svojich projektov v Spojených štátoch.

Aktuálnu nahrávku s názvom The Long Bright Dark budú v Trnave prezentovať košický saxofonista Ján Kopčák a čiernohorský gitarista Pippo Corvino (alias Filip Gavranović). Obaja umelci sa spoznali na štúdiách na Umeleckej akadémii v rakúskom Grazi a už ich debutový projekt The Cigarette After (Hevhetia 2014) vyvolal priaznivé reakcie. Svoju novú nahrávku umelci charakterizujú ako ambientný koncert saxofónu a midi gitary s prienikom do rôznych štýlov a ich vystúpenie určite prinesie množstvo nečakaných momentov.