fbpx

Hra na budúcnosť_Subjective Future_

11. decembra 2019
— Hlavná sála

V roku 2060 sa Slovensko bude vyrovnávať s prvou veľkou demografickou krízou – väčšina obyvateľstva bude neproduktívna, v dôchodkovom veku. Bude nám a ostatným na niečo (naše) umenie?

Predstavenie je fiktívnym dokumentom a generačnou výpoveďou, vyrovnávaním sa s perspektívou času, subjektívnou interpretáciou blízkej či ďalekej budúcnosti etablovaných umelcov z rôznych umeleckých disciplín, ktorí civilne komentujú svoj možný beh životom.

Tanec, divadlo, výtvarné umenie, filmový dokument a hudba sú v predstavení použité ako rovnocenné umelecké prostriedky. Subjektívne obavy a vízie sa stretávajú v jednom priestore s objektívnymi prognózami vývoja nášho sveta, od hrozivých až po menej apokalyptické.

V roku 2060 sa Slovensko bude vyrovnávať s prvou veľkou demografickou krízou – väčšina obyvateľstva bude neproduktívna, v dôchodkovom veku. Bude nám a ostatným na niečo (naše) umenie? Stane sa rovnako s nami „neproduktívnym“ alebo sa zmení na prostriedok presadenia „lepšieho“ sveta? Dokáže táto naivná idea zvíťaziť nad všadeprítomným neoliberálnym šialenstvom, kde jediným relevantným diskurzom je diskurz ekonomický?
Zostarneme aj my? Z neochoty žiť naplno, z nedostatku vôle, minú sa nám nápady – tak to zabalíme? Z pozície budúcnosti pozeráme na prítomnosť, ktorá sa zrazu môže javiť inak. Tvoríme naše predstavy, vnímame svoje strachy a túžby. Pozorujeme naše vlastné možné budúcnosti.

koncept a réžia: Petra Fornayová
tvorba a interpretácia: Petra Fornayová, Adam Hanuljak, Natália Okolicsányiová, Ján Šimko
vizuálny koncept, realizácia a supervízia vizuálov: Boris Vitázek
hudba: Lucia Džubáková – Chuťková
kostýmy: Iveta Haasová
dramaturgia: Peter Šulej
technická réžia a svetelný dizajn: Slavomír Šmálik
voice-over: Lucia Hurajová

Vznik predstavenia podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Medzinárodný vyšehradský Fond v rámci umeleckej rezidencie VARP v Studiu ALTA Praha. Tvorcovia inscenácie ďakujú za podporu a pomoc Adriane Bobowskej, Uršule Kovalyk, Divadlu Bez domova, Alene Petrželkovej a Centru sociálnych služieb Náruč záchrany SENIOR&JUNIOR v Bratislave.