fbpx

iShorts: High Shorts

20. septembra 2016
— Berliner DKP

Zopár pív, káva, zakázané rastliny, ale napríklad aj zabehnutý maratón alebo keď preskočí iskra. To všetko vedie k zmeneným stavom mysle, vidíme veci inak. Úplne inak. A presne o tom je pásmo kraťasov High Shorts.

Ako vidíme svet pod vplyvom? Príďte sa pozrieť – a najlepšie pod vplyvom. Niečoho alebo niekoho.

Dĺžka projekcie je 93 minút. Filmy sa premietajú v originálnom znení s českými titulkami. Program pripravujeme v spolupráci s projektom iShorts.

PROGRAM:

High Rider (USA)
réžia: Bradley Tangonan
hrajú: Kai’ani Cabral, Wailani Cabral, Malia Cabral, Pumehana Pico, Wilson Ho
2015 | 7 min | hraný film

„Myslím, že aj skejtovanie, aj fajčenie fungujú ako forma úniku,“ hovorí režisér Bradley Tangonan o príbehu High Rider. Tento krátky film bol nakrútený na ostrove Oahu a zahrala si v ňom modelka a rodená Havajčanka Nalani Ravel. Počas jazdy na skejte naráža na svoje obavy, úzkosti a paranoje stelesnené vo viac i menej reálnych postavách, ktoré stretáva cestou do práce.

https://youtu.be/g3Uvmv3zDXo

Darling Darling (USA)
réžia: Matthew Lessner
hrajú: Michael Cera, Steven Barry, Michelle McGinty
2005 | 13 min | hraný film

Starší, no stále výborný kraťas z roku 2005. V ňom sa musí Michael Cera (Juno, Scott Pilgrom vs. celý svet) v úlohe Harolda potrápiť s povinnosťou vyzdvihnúť dievča, ktoré pozval na školský ples, u nej doma. Uprostred trosiek a úpadku tuctového amerického predmestia sa Harold snaží urobiť čo najlepší dojem na excentrického pána Darlinga. A to aj zoči-voči surreálnym a nečakaným situáciám…

https://vimeo.com/121033707

Holder’s Comma (KANADA)
réžia: Thibaut Duverneix
hrajú: Emily Hampshire, Arthur Holden, Nicolas S. Roy
2014 | 10 min | hraný film

Majstrovský kúsok Montrealského režiséra Thibauta Duverneixa skúma krehkosť mladej ženy, ktorá spochybňuje vlastnú identitu a svoj význam v jemne surrealistickej, romantickej a poetickej realite, v ktorej sa každá harmónia rozpadá. Film sa zaoberá chápanie času a priestoru, pričom vytvára pocit surreálna v reálnom prostredí. Dôraz kladený na scénografiu a priestor z nich skoro vytvára svojbytné postavy príbehu.

THE IMMACULATE RECEPTION

The Immaculate Reception (USA)
réžia: Charlotte Glynn
hrajú: Deema Aitken, Patty Fromm, Miles Krofcheck
2013 | 17 min | hraný film |

Píše sa rok 1972 v pracovitom oceliarenskom meste Pittsburgh v Pennsylvánii. Šestnásťročný Joey, prostredný z troch synov, je stále veľmi plachý a detský. Rád by dospel a bol rovnaký ako jeho otec či brat, ktorých vidí ako silných a charizmatických oceliarov. Svoju šancu ukázať sa dostane, keď sa zhodou okolností dievča, do ktorého je zahľadený, ocitne v jeho dome počas slávneho zápasu medzi tímami Steelers a Raiders.

Gunship_Tech noir

Gunship: Tech Noir (UK, USA)
réžia: Lee Hardcastle
hrajú: John Carpenter, Jordan Ramoth, Valerie Fox
2015 | 5 min | animovaný film

V distopickej budúcnosti sa hrdina filmu snaží zachrániť svoju lásku s pomocou starých VHS-iek a trochou mágie. Animovaný film je preplnený hororovými ikonami ako sú napr. Pinhead z Hellraisera, Letherface z Texaského masakra motorovou pílou či Jason Vorhees z Piatka 13-teho. Nesmieme zabudnúť ani na Michaela Myersa z Halloweenu! Postavy môžu svoju podobu zmeniť výmenou videokaziet v ich hrudi.

featured-toilet-paper

Toilet Paper (USA)
réžia: Chad Thompson
hrajú: Baize Buzan, Russ Williamson, Michael B. Woods
2016 | 7 min | hraný film

Všetci hlboko vo svojom vnútri dobre viete, že toaletný papier je odpoveďou. Na všetko. Toilet Paper je filmom o človeku, ktorý nasleduje svoj inštinkt a rozhodne sa, že starý dobrý toaleťák je tým kľúčovým komponentom, ktorý jeho životu chýbal. Trpí dispofóbiou, chorobnou túžbou hromadiť veci? Nie. Ale keď sa raz rozhodne, nemusí to mať logiku. Toilet Paper je podivný, krásny a trochu mätúci film.

POPMUSIC

Pop Music (USA)
réžia: Patrick Muhlberger
hrajú: Elisha Yaffe, Bella Shepard, Brion Brionson
2016 | 15 min | hraný film

Trevorova neter si pre svojho milovaného pripravila tanečné vystúpenie, no DJ jej nepustil správnu pieseň. Trevor je teda nahnevaný a nosí so sebou svoj samurajský meč. Príbeh o láske, strate a čudnom tanci.

the Bulb

The Bulb (USA)
réžia: Calvin Reeder
hrajú: Frank Mosley, Linas Phillips
2016 | 12 min | hraný film

Dvaja cudzinci zažijú v hotelovej izbe mimozemský fenomén prostredníctvom verejného vysielania. Režisér Calvin Reeder je majstrom podivných a znervózňujúcich krátkych hororových filmov.

ceiling finger

Ceiling Finger (USA)
réžia: Sean Kelley
hrajú: Eleanor Greenfield, Jen Greenfield, David L. Parrish
2014 | 7 min | hraný film

Rodina žijúca na predmestí žije v jednej domácnosti s obrovským prstom vytŕčajúcim zo stropu. Ten sa po rozvode rodičov začne obávať o deti.