fbpx

Kino: Be2Can: Perzské lekcie

9. decembra 2020
— Hlavná sála

Kiná sú otvorené, o najzaujímavejšie európske filmy nás tak pandémia nepripraví. V decembri sa do Malého Berlína vráti prehliadka Be2Can.

Vybrali sme v nej pre vás kvarteto filmov bodujúcich na festivaloch v Benátkach, Berlíne a Cannes.Filmové predstavenia sú nateraz povolené, s polovičnou kapacitou sály. Nenechajte si ujsť jednu z posledných príležitostí v tomto roku užiť si atmosféru kina. Okupované Francúzsko, rok 1942. Gillesa pošlú do tábora v Nemecku, kde len tesne unikne smrti. Zaklame dozorcom, čo mu načas zabezpečí slobodu. Lenže jeho lesť môže byť čoskoro odhalená. Lekcie cudzieho jazyka, ktoré dáva veliteľovi tábora, tak zrejme čoskoro skončia. Gilles totiž nie je žiadny lingvista.

Perzské lekcie

Vadim Perelman / RU, GER, BLR/ 2020 / 127 min / ČT

Židovský chlapec Gilles je počas 2. svetovej vojny zatknutý vojakmi SS a poslaný do tábora v Nemecku. Dozorcom prisahá, že je v skutočnosti Peržanom, čo mu zachráni život. Situácia sa však skomplikuje. Miesto vytúžený slobody dostáva úlohu, na akú jednoducho nemá kvalifikáciu. Musí naučiť veliteľa tábora Kocha Perzštinu, ktorý si chce po vojne otvoriť reštauráciu v Iráne. Lekcie sú však podozrivé a veliteľova dôvera v mladíka poriadne klesá. Gilles si je istý, že svoje tajomstvo už dlho nevydrží.