fbpx

Lupták & Lenko | b minor

13. marca 2021
— Online
Vstupné:
— zdarma

Jozef Lupták (violončelo) a Boris Lenko (akordeón) sa na jednom pódiu nestretnú prvý raz. Ich spoločné pôsobenie je známe z projektov Chassidic songs, After Phurikane, Uspávanky či 10 simple melodies Braňa Dugoviča. Tentoraz predstavia pestrý program zložený zo sólových i spoločných skladieb. Vlastné kompozície, skladby slovenských skladateľov, ale i židovské či rómske piesne.

Program koncertu

Ľudovít Rajter – Suita č. 2 pre sólové violončelo (výber)
Jozef Lupták – Three in One
Jozef Podprocký – Suita Choreica
Ilja Zeljenka – Štyri miniatúry
Boris Lenko – Silegna
Boris Lenko – Theme + Dželem Dželem
Astor Piazzolla – Libertango
Chassidic Dance

Jozef Lupták – violončelo, spev, human beatbox
Zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie. Absolvoval konzervatórium a VŠMU v Bratislave a v štúdiách pokračoval na Royal Academy of Music v Londýne a v Banff Centre for Arts v Kanade. Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení. Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje v množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov. Medzi jeho pravidelných komorných spoluhráčov patria I. Karško, M. Paľa, N. Skuta, B. Lenko a mnohí ďalší.

Boris Lenko – akordeón
Lenko je typom všestranného hudobníka so záberom od klasického repertoáru, cez rôzne crossoverové projekty (Požoň sentimentál, Polajka, ALEA, Chassidic Songs) až po jazz (Triango). Do sólového akordeónového repertoáru vniesol viaceré novátorské prvky, najmä uvádzaním diel významných osobností povojnovej americkej a európskej scény, i premiérovaním a iniciovaním nových slovenských diel. Pedagogicky pôsobí ako profesor na VŠMU v Bratislave.

Podujatie sa uskutoční ONLINE, link nájdete po začatí v evente.