fbpx

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou | Beseda ku knihe Eleny Lackovej

30. mája 2023
— Hlavná sála
Vstupné:
— predpredaj: 2 €
— v deň podujatia: 2 €
Online predaj: MaxiTicket.sk

Hosťkou májovej literárnej besedy bude prekladateľka a iniciátorka projektu zostavenia knihy Eleny Lackovej Júlia Vrábľová.

O utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny začala Elena Lacková hovoriť a písať o niekoľko desaťročí skôr, ako sa o tejto téme začalo verejne hovoriť v Európe. Bola to jedinečná rozprávačka s obrovským citom pre príbeh, ale aj pre detail a presvedčila nás o tom najmä v knihe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou.

Je to text, ktorý sa nielen veľmi dobre číta, ale poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života.

Júlia Choleva Vrábľová
Pracuje v centre pre slovenčinu ako cudzí jazyk na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a na oddelení sociálnej lingvistiky v Jazykovednom ústave Ľ. Štúra SAV. Zaoberá sa sociálnou povahou jazyka, výskumom jazykovej ideológie a jazykovej politiky, v súčasnosti predovšetkým akvizičného jazykového plánovania pre ľudí a deti v škole, pre ktoré je slovenčina druhým či cudzím jazykom. Výskumu jazykovej ideológie a verejného priestoru sa venovala tiež počas študijného pobytu v Centre pragmatiky na Univerzite v Antverpách.

moderuje: Alexandra Jurišová
foto na titulke: Tomáš Benedikovič, Denník N