fbpx

Natália Šimonová: Veže zo železa

13. septembra 2022
— Čepan Gallery
Vstupné:
— zdarma

Po letnej prestávke pre vás prinášame novú výstavu. Vystavovať bude tentoraz maliarka Natália Šimonová.

Ústredným motívom výstavy Veže zo železa sú Coburgove závody, ktoré Trnavčania poznajú pod názvom TAZ-ka (Trnavské automobilové závody). Výstava je výsledkom autorkinho terénneho výskumu pričom si kladie za úlohu zmapovať periférne časti miest.

Jej primárnym vyjadrovacím prostriedkom je hrdza, ktorá nie je len prejavom prebiehajúcej deštrukcie, ale aj dejom, ktorý vytvára nové a často náhodné obrazce. Hrdza, korózia, vrstvenie farieb, ich následné odlupovanie a estetika deštrukcie preto zohrávajú dôležitú rolu v jej maľbách. V poslednom období sa v Natáliinej tvorbe objavuje tendencia vystupovať z plochy stien do priestoru a snaží sa prepracovanejšie zaoberať architektúrou samotných výstav.

Vernisáž: 13. september o 18:00
Kurátor: Patrik Krajčovič
Trvanie výstavy: 13. 9. 2022– 30. 10. 2022
Otváracie hodiny: 11:00 – 19:00 hod
Adresa: Nádvorie, Štefánikova 3, Trnava

Natália Šimonová (*1995) pochádza z Topoľčian. Magisterské štúdium ukončila v Otvorenom ateliéri maľby u Rastislava Podobu na Akadémií umení v Banskej Bystrici v roku 2022, kde momentálne pôsobí ako doktorandka pod vedením Jiřího Davida. V roku 2020 so svojou maľbou Reťazák vyhrala prvé miesto v súťaži Maľba 2020. Rok na to bola ohodnotená Cenou uznania na medzinárodnej súťaži STRABAG Artaward International, čo vyvrcholilo samostatnou výstavou s názvom T-Rust Landscapes (2022). V súčasnosti môžeme v jej tvorbe pozorovať rozšírenie záujmu od motívov detských ihrísk k širšej téme pásovej výroby, najmä v socialistickom Československu.