fbpx

Pavol Seriš: Samko Tále / Ypsalon 2017

26. novembra 2017
— Zelený kríček

Pozývame vás na divadelné predstavenie, ktoré sa koná v rámci festivalu Ypsalon 2017 / festival spisovateľov.

Samko Tále / Komediálna monodráma o tom, čo všetko nenávidíme je dramatizáciou slávnej slovenskej novely spisovateľky Daniely Kapitáňovej „Kniha o cintoríne“.

„Za mňa sa nik nemusí hanbiť, lebo ja veľmi viem, že čo a ako a čo. Lebo ja mám veľmi inteligenciu. Lebo ja nie som žiadny debil, lebo mňa si ľudia vážia.” Samko Tále je prostý človek. Odhaľuje naše potlačované obavy a predsudky voči všetkému „inému“, ktoré v nás stále driemu. Aké sú hlboké? Naozaj sa snažíme porozumieť svetu, alebo pohodlne skĺzneme do všeobjímajúcej nenávisti?

autor: Daniela Kapitáňová
dramatizácia: Monika Pulišová, Pavol Seriš
scéna a kostýmy: Daša Krištofovičová
réžia: Monika Pulišová
hrá: Pavol Seriš

Pavol Seriš / Narodil sa narodil 23. apríla 1986 v Trenčíne. Tri dni nato explodovala atómová elektráreň v Černobyle, a uvoľnený rádioaktívny mrak malého Pavla dôkladne ožiaril. Vďaka ožiareniu začal rozprávať v troch mesiacoch a v štyroch rokoch chytil vo Váhu vlastnými rukami šťuku.

Po základnej škole na Hodžovej ulici sa bez pomoci známostí rodičov dostal na trenčianske Gymnázium Ľudovíta Štúra. O panictvo prišiel ako väčšina stredoškolákov: na chate. Po maturite študoval anglický a nórsky jazyk na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Počas štúdia jazykov veľa cestoval, začal sa venovať divadlu a v decembri 2006 založil spolu s Jurajom Hubinským autorské divadelné zoskupenie Neandrtal Teatr (dnes S+H).

Po vyštudovaní Filozofickej fakulty v roku 2010 bol prijatý do Ateliéru klaunská scénická a filmová tvorba na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně. Po absolvovaní ateliéru v júni 2013 pokračoval na JAMU v doktorskom štúdiu.

Žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Zaujíma sa najmä o žáner komédie jedného herca. Venuje sa aj kreslenému humoru či krátkym filmom. Nemá rád horčicu.

Rezervácie / Kapacita sály je len 60 miest, odporúčame si preto rezervovať miesta vopred. Stačí nám napísať e-mail na adresu rezervacie(zavináč)malyberlin.sk. Následne vám zašleme potvrdenie o rezervácii. Ak by sme vám však neodpovedali ani do dvoch dní, je možné, že váš e-mail nebol doručený, odporúčame preto napísať znova.

organizuje: OZ Publikum.sk.
partneri: Kníhkupectvo AF Trnava.
mediálni partneri: Trnava-live.sk, Trnavský Hlas, MY Trnavské noviny, Trnavské rádio, Knižná revue a Medzi knihami.

Podujatie z verejných zdrojov podporili hlavný partner Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Festival podporila aj Nadácia ZSE.