fbpx

Plávajúce príbehy – maľovanie na vodnú hladinu

10. marca 2024
— Malá sála

Tentokrát si na workshope v Malom Berlíne priblížime autorskú výtvarnú techniku odtlačku riasového pigmentu z vodnej hladiny, ktorú sprostredkuje výtvarníčka Lucia Večerná.

Táto technika vychádza z historickej japonskej techniky Suminagashi „plávajúci atrament“ pri ktorom sa s farbou pracuje priamo na hladine vody, kde sa vytvárajú rôzne abstraktné, pri väčšej praxi konkrétne tvary, ktoré sa následne z vodnej hladiny odtláčajú priamo na papier.
My na workshope budeme používať prírodné pigmenty, a to priamo z rias. Táto technika je výnimočná tým, že rovnaký obrázok je jedinečný a nedá sa zopakovať.

Lucia Večerná / vizuálna umelkyňa
vo svojej tvorbe narába prevažne s prírodným materiálom, jeho prirodzenou procesualitou a degradáciou. Jej sklon k putovaniu a fascinácia rozdielnosťou prostredí, prirodzene vyústili do dlhodobého záujmu o vodu a jej transformačný proces v krajine. Dlhodobejšie skúma prostredie Dunajských luhov a reflektuje momentálnu dočasnosť území a vzťah človeka voči prostrediu.
Lucia ukončila bakalárske štúdium v Ateliéri priestorových komunikácií (VŠVU) a momentálne je študentkou Ateliéru voľnej a farebnej grafiky na VŠVU. Je súčasťou performatívneho kolektívu Aunaki. Venuje sa tiež neformálnemu vzdelávaniu v rámci SNG a tvorbe grafického dizajnu.