fbpx

Posledné konce sveta / Ypsalon 2020

26. novembra 2020
— Online

Téma konca sveta sa už niekoľko desaťročí stáva stabilnou súčasťou našej každodennosti. Jednak pod vplyvom stále hrozivejšie sa ohlasujúcej klimatickej krízy, tiež kvôli rozmachu informačných technológií, v ktorých skeptici sledujú skazu ľudstva.

Čo nám dokáže v tejto veci ponúknuť súčasná slovenská próza? Má byť pre nás ďalším varovaním, alebo naopak útechou a vyrovnaním sa s osudom? Na slovenský knižný trh vstupuje čoraz viac literatúry, ktorá sa pokúša vlastným výkonom na tieto otázky odpovedať. V roku 2019 sa hneď dve také prózy – Modus Vivendi Zuzany Mojžišovej a Fytopaleontológia Petra Šuleja – dostali do prestížnej finálovej desiatky Anasoft litera. Nie len o týchto knihách bude diskutovať trojica odborníkov, každý pristupujúci k téme našej apokalyptickej budúcnosti z inej strany. Ich názory odznejú spolu s myšlienkami uvedených próz v podobe scénického čítania.

HOSTIA:

Pavel Matejovič
Literárny vedec, teoretik, ale tiež meteorológ a klimatológ. Autor výnimočných interdisciplinárnych publikácií Zima A.D. 1500-2010 či Synoptici, v ktorých nevšedným spôsobom prepája otázky literárnej vedy, výtvarného umenia, meteorológie a klimatológie.

Viliam Nádaskay
Kritik súčasnej slovenskej literatúry, ale tiež literárny historik skúmajúci socialisticko-realistické utópie. V roku 2018 debutoval zbierkou poézie s názvom Vynechaný spoj, v ktorej kritika nachádza okrem iného znepokojivo dystopické obrazy stavu nášho súčasného sveta.

Juraj Búry
Estetik, odborník na popkultúru, pôsobiaci tiež ako člen poroty literárnej súťaže Martinus Cena Fantázie. Momentálne dokončuje pod vedením Juraja Malíčka svoju dizertačnú prácu Žánrové vzorce v Sci-fi.

Marcela Stanková
Herečka a performerka, momentálne študentka kultúrneho managementu a členka divadelného zoskupenia DEMOscéna. Amatérsky sa zaujíma o žánrovú literatúru, v rámci toho i sci-fi či dystopiu.

Celý PROGRAM festivalu nájdete tu.