fbpx

Predstavenie knihy Margaréta biela od Petry Nagyovej

29. apríla 2019
— Hlavná sála

Predstavenie knihy Margaréta biela od Petry Nagyovej – príbeh dievčaťa z druhého slovenského transportu do Osvienčimu.

Moderátorom večera bude Pavol Tomašovič a okrem autorky Petry Nagyovej prijal pozvanie aj syn hlavnej protagonistky – Peter Weinwurm.

Skutočný príbeh Heleny Weissovej, neskôr Weinwurmovej, ktorá sa ocitla v prvom západoslovenskom transporte do nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Helenin príbeh prináša svedectvo doby, odhaľuje bolestivé spomienky jednej ženy, neskôr matky, ktorá po skúsenosti koncentračného tábora nachádzala vzťah k samej sebe a hľadala svoje bezpečné miesto v spoločnosti.

Na základe dobových materiálov a osobných rozhovorov príbeh citlivo spracovala Petra Nagyová. Kniha je tiež dopĺňaná spomienkami Heleniných synov Petra, Pavla Weinwurma, ktorí reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust.

Petra Nagyová pôsobí ako novinárka a publicistka. Živí sa písaním textov a konzultáciami v oblasti PR a komunikácie. Vyštudovala masmediálne štúdiá v Trnave, kde aj niekoľko rokov žila. Jej debutom je príbeh pod názvom Margaréta biela (2019). Kniha o Helene Weinwurmovej s ktorou sa zoznámila ešte počas svojich novinárskych čias pri jednom z rozhovorov.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Mediálni partneri: Mesto Trnava, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, MY Trnavské noviny (Trnava), Trnavsko.sk, Trnavské Rádio.