fbpx

Online diskusia: Quo vadis USA?

25. februára 2021
— Online

Predstavujeme ďalšiu diskusiu týkajúcu sa amerických volieb a politického systému pod vedením politológa Jozefa Lenča.

„Odchádzanie“ Donalda Trumpa z funkcie prezidenta sprevádzali udalosti, ktoré pravdepodobne nik nečakal.
Bezprecedentný útok jeho stúpencov na sídlo federálneho parlamentu, zablokovanie účtov prezidenta na sociálnych sieťach a druhý pokus o jeho odvolanie. V tomto čase sa postupne presúvala moc z rúk Republikánov smerom k Demokratom. Tí po rokoch získali väčšinu nie len v Snemovni reprezentantov ale aj v Senáte.
Čo všetko tieto udalosti znamenajú pre budúcnosť USA? Čo čaká prezidenta Bidena? Na čo sa máme pripraviť my – Slovensko, Európska únia, svet?

Hostia:

Martin Rajec, M.A
Dlhoročný novinár a korešpondent slovenský médií (RTVS) zo Spojených štátov amerických. V rokoch 2001-2003 pôsobil ako vojnový korešpondent TA3 v rámci konfliktov na Blízkom a Strednom východe v Afganistane, Pakistane, Iraku a Kuvajte. V rokoch 2005-2007 pracoval pre českú agentúru A – News Report. Od roku 2007 po súčasnosť pôsobí ako hlavný korešpondent RTVS z USA, ktorý pokrýva politický, ekonomický a kultúrny vývoj v USA. V roku 2008 mu vyšla kniha Po stopách konfliktov, v ktorej mapuje konflikty od Afganistanu až po Libériu. V roku 2012 získal ocenenie Slovenského literárneho fondu.
JUDr. Peter Kmec
Absolvoval štúdium medzinárodných vzťahov na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Doktorát práva získal na Univerzite Komenského a vzdelanie si prehĺbil vo Washingtone v rámci vzdelávacieho kurzu Frost Task Force, ktorý bol zameraný na budovanie parlamentnej demokracie v krajinách strednej a východnej Európy. V rokoch 1993 až 1997 pracoval v Stálej misii Slovenskej republiky pri OBSE vo Viedni, kde zodpovedal za vojensko-politickú a bezpečnostnú dimenziu. V rámci svojej diplomatickej kariéry pôsobil ako zástupca veľvyslanca v Izraeli a tiež v USA (2000–2005). Veľvyslancom Slovenskej republiky vo Švédsku sa stal v roku 2005. V súčasnosti je poslancom NR SR.