fbpx

Reportéri v prvej línii | Marek Hudec: Uzol

7. septembra 2022
— Hlavná sála
Vstupné:
— predpredaj: 2 €
— na mieste: 2 €
Predaj lístkov: Online predaj

Príďte a spoznajte s autorom knihy Uzol, Marekom Hudecom, doteraz nevypovedané svedectvá o dňoch, ktoré navždy zmenili tvár Nových Zámkov.

Nové Zámky boli počas druhej svetovej najviac zničeným mestom na území Slovenska. Napriek tomu ich príbeh zostal na desaťročia pochovaný v minulosti a v spomienkach pamätníkov.

Tri zničujúce americké bombardovania zasiahli mesto medzi októbrom 1944 a marcom 1945. Dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore. Nové Zámky boli významným železničným uzlom. Útok bombardérov, po ktorom sa stovky domov stratili v kráteroch a zo samotnej železničnej stanice sa stala len spleť skrúteného železa sa preto do istej miery dá pochopiť.

Prečo však muselo zahynúť toľko nevinných civilistov? A prečo najzničujúcejšie bombardovanie prišlo v marci 1945, keď bol už koniec vojny prakticky na dohľad?

Marek Hudec sa ponoril hlboko do minulosti Nových Zámkov, aby vo svojej novej knihe ponúkol podrobný príbeh týchto hrozivých dní.

Besedu bude moderovať Michal Klembara.

Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.