fbpx

Reportéri v prvej línii: Wojciech Jagielski v Trnave

4. marca 2019
— Malá sála

Wojciech Jagielski prichádza na Slovensko predstaviť svoju absyntovku Všetky Larine vojny.

Diskusie s prekliatymi reportérmi sú späť!

Wojciech Jagielski prichádza na Slovensko predstaviť svoju absyntovku Všetky Larine vojny. Jagielski v nej majstrovsky vykresľuje shakespearovský príbeh silnej ženy a milujúcej matky, ktorej neustále zvierajú prsty okolo krku vojny – najskôr dve čečenské, ktoré jej zmarili sny o kariére herečky, potom tá sýrska, ktorá jej ukradla dvoch synov.

Legendárneho poľského reportéra Wojciecha Jagielského od začiatku prirovnávali k otcovi poľskej reportážnej školy Ryszardovi Kapuścińskému. Právom. Lenže Jagielski sa vydal svojou vlastnou cestou. Jeho reportáže z Afganistanu, Ugandy, Južnej Afriky či Gruzínska sú zakaždým jedinečnou správou o stave sveta s výnimočnou literárnou hodnotou. Počas svojej kariéry videl tie najhoršie veci, ktorých sú ľudia schopní. Na vlastnej koži zažil 53 vojnových konfliktov, často v prvej línii a na hrane života. Zažitý, naštudovaný a trpezlivo nazbieraný materiál premieňa na vzácne knihy s hlbokým humanistickým posolstvom.

Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.

Viac o knihe a autorovi nájdete na webstránke vydavateľstva Absynt.