fbpx

Scena 2019 | Yuri Korec & Co.: Habibi 2196-18

4. októbra 2019
— Hlavná sála

Je úplne jedno, kde sa zajatec svojho strachu nachádza. Jeho cela nemá východ a jeho situácia východisko.

Strachom z toho, kým sme, si svoju celu nosíme neustále so sebou a jediný svet, ktorý nám tak zostáva, je svet našich predstáv o tom, aké by to bolo keby…

V arabskom svete má slovo „habibi“, používané hlavne na označenie jedincov mužského rodu, význam miláčik alebo môj milovaný. Tanečné dielo Habibi problem rakúskej choreografky Helene Weinzierl bolo inšpirované skutočným príbehom dvoch iránskych gay tínedžerov a ich problémov s láskou a jej neakceptovateľnou inakosťou. Zatiaľ, čo jeden z nich bol za to, kým je, odsúdený a popravený vo svojej vlastnej krajine, druhý musel v európskom exile čeliť hrozbe deportácie.

Slovenský choreograf Yuri Korec, ktorý bol spoluautorom a performerom pôvodnej verzie tohto diela, prezentuje novovytvorenú tanečnú performanciu HABIBI 2196-18 v kontexte otázky inakosti v našom regióne.

réžia a choreografia: Yuri Korec
choreografia a performancia: Lukáš Zahy

Yuri Korec počas pôsobenia v paneurópskom priestore ako tanečník a choreograf spolupracoval s mnohými renomovanými tanečnými umelcami. Je spoluautorom medzinárodne ocenených tanečných filmov Deň (2004), Darkroom (2008) a VoiceS (2010). V súčasnosti Je pedagógom na VŠMU v Bratislave a svoje umelecké spolupráce uvádza pod zoskupením Yuri Korec & Co. Jeho posledné dielo Habibi 2196-18 je novou verziou predstavenia Habibi Problem (2008, Cielaroque/Helene Weinzierl).