fbpx

Slovensko v osídlach hybridnej vojny

29. apríla 2021
— Online

Hybridná hrozba a hybridná vojna sa dostali do povedomia verejnosti v čase, keď Ruská federácia začala vojenskú intervenciu na východe Ukrajiny, po ktorej nasledovala okupácia a anexia Krymu.

Slovenská republika, ktorá je medzinárodnými zmluvami oficiálne ukotvená v štruktúrach NATO a EÚ sa vďaka dianiu v susednom štáte stala jedným z bojísk hybridného konfliktu. V kontexte pandémie a udalostí poznamenaných nedostatkom vakcín minister zahraničných vecí Ivan Korčok označil vakcínu Sputnik V za „nástroj hybridnej vojny“.

Šírenie dezinformácií naberá na intenzite a je potrebné poznať odpovede na otázky: Sme pripravení čeliť hybridným hrozbám 21. storočia? Sme pripravení na hybridnú vojnu? Má Slovensko vlastnú stratégiu a mechanizmy, ktoré tieto hrozby v budúcnosti účinne eliminujú?

Na tieto a na ďalšie otázky sa pokúsime nájsť odpovede s poradcom v oblasti boja proti hybridným hrozbám na Ministerstve obrany SR Victorom Breinerom, expertom mimovládnej organizácie GLOBSEC Danielom Milom a novinárom Vladimírom Šnídlom.

Hostia:

Victor Breiner, M.A.
Vyštudoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník. Ako zahraničný spravodajca z vojnových oblastí pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a na Ukrajine. Neskôr vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri, kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. V roku 2019 založil Infosecurity.sk, ktorý do januára 2021 viedol. Dnes pôsobí na Ministerstve obrany ako poradca Ministra pre boj s hybridnými hrozbami.

JUDr. Daniel Milo
Vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave, kde získal aj doktorát z trestného práva. Bol poradcom v Úrade OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva vo Varšave a koordinátorom proti-extrémistickej politiky na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky. V súčasnosti je vedeckým pracovníkom v mimovládnej organizácii GLOBSEC.

Vladimír Šnídl
Vyštudoval politológiu na Univerzite Karlovej v Prahe. Od roku 2007 pracoval postupne v českých Hospodářských novinách a týždenníku Ekonom. Špecializuje sa na témy ako sú vojenské nákupy, doprava a šírenie dezinformácií. Na jeseň 2017 napísal knihu Pravda a lož na Facebooku, ktorá rozoberá fenomén hoaxov a konšpiračných teórií na slovenskom a českom internete.