fbpx

Suvenír / PREDSTAVENIE ZRUŠENÉ

20. októbra 2018
— Hlavná sála

POZOR: predstavenie bolo z dôvodu ochorenia vystupujúcich zrušené.

Projekt Suvenír je novou formou štúdie – rešeršu a prezentácie interdisciplinárneho diela –, ktorá sa nechce brať príliš vážne. Suvenír je čosi, čo si človek odniekiaľ prinesie alebo od niekoho dostane. Vybraní umelci zastupujúci rôzne formy umenia (výtvarné umenie, literatúra, architektúra, tanec, hudba, multimédiá) sa stretli, pracovali a zbierali svoje suveníry na rôznych miestach na Slovensku (Topoľčany, Bratislava, Lučenec, Žilina).

Popri reflexii samotných miest tak dostali možnosť prisvojiť si niečo z disciplín ostatných umelcov alebo aj formu, ako sa prezentovať publiku. Cieľom bolo pracovať ako jednotné skupinové ego v spoločnej rovnováhe médií. Zúčastnení umelci mali príležitosť konfrontovať seba samých a svoju tvorbu v dialógu s inými formami umenia. Skupina dospela k improvizovanému dielu okolo inscenovaných prvkov solídnej konštrukcie.

Suvenír tak vyznieva ako živá intermediálna inštalácia prepájajúca zvukové, vizuálne a performatívne formy umenia s poéziou a architektúrou.

Po predstavení sa o after party postará Ľubo Panák a jeho projekt Vŕtačky po desáté hodině.

Projekt ideovo vychádza z multimediálneho projektu SOUVENIR britského umelca Alastaira Mc’Neilla, ktorého Nástupište 1 – 12 prizvalo k realizácii ako umeleckého riaditeľa v počiatočnej fáze projektu. Hoci Suvenír slovenských umelcov priznáva svoju inšpiráciu pôvodným dielom z Veľkej Británie, v ich podaní dostáva úplne nový obsah ako aj novú, experimentálnu formu.

Predpredaj na MaxiTicket.sk.

Účinkujú:
za architektúru Eva Andrášová
za kresbu Mária Čorejová
za tanec a choreografiu Tomáš Danielis
za umelecký aranžment Zuzana Novotová Godálová
za literatúru Zuzana Husárová
za hudbu Ľubomír Panák
za multimédiá Jakub Pišek

Eva Andrášová je architektka. Po tom, čo prispela k demolácii topoľčianskeho Nástupišťa 1-12, ale aj jeho následnej obnove, si zbalila kufre a architektúru odvtedy skúma vo Viedni.

Zuzana Novotová Godálová najradšej tvorí a kočíkuje vo verejnom priestore. Po zásahoch do ulíc Veľkej Británie sa vrátila zasahovať do slovenských podchodov. Rada spája. Médiá aj ľudí.

Stará mama Márie Čorejovej chovala jelene. Porcelánové, s teplomermi. Mária chová radšej mačky, kreslí, vystavuje a občas sníva o práci grafickej dizajnérky v stredne veľkom mäsokombináte.

Tomáš Danielis tancuje medzi Bruselom, Grazom, Moskvou a Topoľčanmi. Najradšej „na suseda“. Naozaj však tvorí aj seriózne súčasné choreografie, za ktoré si vyslúžil uznanie už asi všade, len nie doma.

Zuzana Husárová píše, číta, učí a vychováva. Nielen na univerzite vo Viedni a nielen vlastnú dcéru Stelku. Tá o sebe dáva vedieť predovšetkým jedinečným zvukovým prejavom, z ktorého má najväčšiu radosť jej otec, hudobník Ľubomír „Drakh“ Panák. Jeho uspávanky skomponované pre Stelku to dotiahli až do rádia.

Jakub Pišek je doma v nových médiách a všade tam, kde sa dokáže zložiť s pribaleným uterákom, zubnou kefkou a krémom na tvár starostlivo uschovaným v plastovom Kinder vajíčku. Aj vďaka jeho skladnosti ho poznajú nielen vo veľkej časti Európy, ale aj v USA.

Poznámka: 
Suvenír – slovo pochádza z latinského subvenire – zísť na um, neskôr ho prevzala stredoveká francúzština ako (se) souvenir – zapamätať si. V súčasnej slovenčine slovo suvenír označuje spomienkový, pamiatkový predmet, alebo darček.

Projekt vznikol s finančnou podporou Fondu na podporu umenia

Organizátor: Nástupište 1 – 12
Partner: Malý Berlín
Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavsko, Trnavské Rádio.