fbpx

Pod hlavičkou podujatia Trnavské dni dizajnu 2021 vás pozývame na diskusiu o ambicióznom projekte Nového európskeho Bauhausu s kurátorkou Máriou Beňačkovou Riškovou a dizajnérom Tiborom Uhrínom.

Iniciatívu spustila predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyen. Ide o iniciatívu, ktorá má priniesť inovatívne, participatívne, dlhodobo udržateľné a dizajnovo premyslené riešenia. Viac sa dozviete v online diskusii, ktorej hosťami budú Mária Beňačková Rišková, ambasádorka iniciatívy na Slovensku, ktorá je zároveň členkou okrúhleho stola predsedníčky Európskej komisie pre Nový európsky Bauhaus, a dizajnér a pedagóg Tibor Uhrín.

Celý program Trnavských dní dizajnu 2021 nájdete TU.

Mária Beňačková Rišková
Nezávislá kurátorka a odborníčka na dizajn a multimédiá, bývalá riaditeľka Slovenského centra dizajnu. Aktuálne sa plne sústreďuje práve na projekt Nového európskeho Bauhausu. Jej začiatky sú späté s Trnavou, na tunajšej Trnavskej univerzite absolvovala štúdium dejín umenia a kultúry. Pôsobila v galérii a klube Buryzone, koordinovala festival Multiplace a stála pri zrode Slovenského múzea dizajnu, ktoré do konca roku 2015 viedla. Následne až do konca roka 2020 pôsobila ako riaditeľka Slovenského centra dizajnu, v rámci čoho riadila aj medzinárodný projekt Design & Innovation, počas ktorého pripravila výstavu Human by Design v rakúskom Múzeu úžitkového umenia MAK. Vyučovala nové médiá na VŠVU a dejiny multimediálneho umenia v Brne.

Tibor Uhrín
Profesionálne sa venuje dizajnérskej tvorbe, experimentálne skúma rôzne spôsoby spracovávania materiálov, najmä dreva. Venuje sa tvorbe nábytku, interiérových doplnkov a objektov na stolovanie. Jeho drevená stavebnica Gringo pre deti získala hlavnú cenu v súťaži Slovenského centra dizajnu – Dobrý dizajn v roku 1993. Jej novšia verzia sa vyrába dodnes.
Študoval priemyselný dizajn na STU v Bratislave, neskôr pokračoval doktorandským štúdiom v odbore dizajn na Fakulte architektúry STU. V roku 2016 bol inaugurovaný za profesora na VŠVU v Bratislave. Publikuje v odborných časopisoch a zborníkoch, vydal knihu Drevo, dizajn a tradícia (ÚĽUV, 2013). Založil ateliér Inovácia na Katedre dizajnu FU TU v Košiciach.

Podujatie Trnavské dni dizajnu organizujú Zdravé mesto Trnava, Publikum.sk a kultúrne centrum Malý Berlín.