fbpx

Warning: Undefined array key 0 in /data/f/9/f98c9b44-d18e-4335-a7cb-4f3ea5eb7dd6/publikum.sk/sub/mb/wp-content/themes/mb2021/parts/card-event-header.php on line 7

Trnavský deň dizajnu 2019

22. júna 2019

Zdravé mesto Trnava, Kumšt a Publikum.sk sa opäť spoja v 2. ročníku TRNAVSKÉHO DŇA DIZAJNU. Slovenský dizajn a pomalá móda celý deň na Nádvorí s workshopmi a diskusiami o udržateľnej móde a lifestyle. Na záver obľúbená PechaKucha Night Trnava.

Program

13:00 – 20:00 – na Nádvorí – Dizajn market a slow fashion market

Besedy – na pódiu Nádvoria
14.00 h. – Dopad módy na život(né prostredie)
16.00 h. – Beseda s prof. Pavlom Alexym o plastoch
17.00 h. – Hravé a zábavné triedenie odpadu
18.00 h. – Bezobalová kozmetika

Workshopy
– na Nádvorí
13.30 h.  – zdarma – pre deti od 9 rokov – Čačky mačky z čičmanskej truhličky
15.00 h. – 3 € – Potetuj si tričko so #zaplataj
17.00 h. – zdarma – Vrecúška na ovocie a zeleninu
18.30 h. – 5 € – Vyrob si vlastnú kozmetiku

– Malá sála Malého Berlína
14.30 h. – 3 € – pre deti od 8 rokov – Workshop kyanotypie

– Malá galéria na Nádvorí
16.00 h – 19. 00 h  – zdarma – Obludnosti: hra o šírení konšpirácií

Filmové premietania – Veľká sála Malého Berlína
14.30 h. – The True Cost
16.30 h – The Story of… Bottled Water; Microbeads; Microfibers
17.00 h – Unravel
17.30 h – Udita (Arise)

Podrobný program

Dizajn market a slow fashion market

13:00 – 20:00 / na Nádvorí
➡ Trh s mladým slovenským produktovým dizajnom, netradičnými doplnkami, lokálne značky, miestni návrhári. Tvoriví ľudia, ktorí bojkotujú masovú produkciu oblečenia, medzinárodné reťazce a sezónne módne kúsky. Výber toho najzaujímavejšieho zo slow fashion scény, tvorivé workshopy a zaujímavé diskusie.

Predávajúci:
Biela / WakiVaky / Umelohmotné / Marna / Šúpolka / Jamaka / Remini / Just Love / Vytvorené na Slovensku / Beton Basic / Spencery / Igor Hanečák / Slaninková / Publikum.sk / Lebo Mädveď / Dominika Lehotská

Besedy

Všetky besedy sa budú konať na pódiu Nádvoria.

14.00 h.
Dopad módy na život(né prostredie)
Katarína Hutyrová je spoluzakladateľka secondhandu Nosene. Ten úspešne funguje už štvrtý rok v Bratislave a ich predajňu nájdete aj v Banskej Bystrici. Koncept Nosene sa opiera o upcykláciu oblečenia spojenú s podporou týraných žien. Katarína nám príde porozprávať o cirkulárnej ekonomike a o tom, aký dopad má móda na každodenný život a prírodu.

16.00 h.
Beseda s prof. Pavlom Alexym o plastoch
Pavel Alexy je vysokoškolským profesorom a odborníkom na polyméry. Pracuje na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a spolu so svojimi kolegami vyvíja novú generáciu plastov, tzv. bioplasty. Príďte si vypočuť besedu o tom, ako sa rôzne materiály recyklujú, kedy má použitie plastov zmysel a aká je ich budúcnosť.

17.00 h.
Hravé a zábavné triedenie odpadu
Pozvanie na besedu prijala Táňa Zacharovská, autorka prvej slovenskej hry, ktorá učí deti triediť odpad. Garbage Gobblers je jednoduchá a voľne dostupná arkádová hra, ktorá rozvíja enviromentálnu zodpovednosť detí. Počas hrania sa deti hravou formou naučia rozoznávať šesť základných druhov odpadu, ako ho triediť a tiež aký má odpad a jeho nesprávne triedenie negatívny dopad na prírodu.

18.00 h.
Bezobalová kozmetika
Domáca kozmetika má mnoho výhod: nielen, že je bez obalu, ale viete, čo obsahuje a z čoho pochádza. Okrem príjemného pocitu z dobre vykonanej práce pri príprave vlastnej kozmetiky získate aj dobrý pocit pri jej používaní, kedy takáto kozmetika nezaťažuje životné prostredie svojim chemickým zložením. O mnohých ďalších výhodách domácej kozmetiky, ale aj napr. o zložení priemyselne vyrábanej kozmetiky sa dozviete na prednáške Lucie Bobekovej, kde sa budete mať možnosť aj opýtať na otázky, ktoré trápia vás.

Workshopy

13.30 h. – na Nádvorí – zdarma – pre deti od 9 rokov
Čačky mačky z čičmanskej truhličky
Príď a vytvor si podľa návrhu autorky svoj originálny suvenír inšpirovaný ľudovou tvorbou a tradíciami z regiónu Čičmany. Jedinečná dielňa od Vytvorené na Slovensku prebehne pod vedením autorky projektu a sochárky Niny A. Šoškovej a domov si odnesiete krásny suvenír – textilnú alebo drevenú brošničku Čičmanského kohúta, magnetku či prívesok na krk či kľúče podľa vlastného výberu.

14.30 h. – Malá sála Malého Berlína – 3 € – pre deti od 8 rokov
Workshop kyanotypie

Kyanotypia (blueprint) je stará fototechnika, pomocou ktorej sa kedysi kopírovali technické výkresy. Spolu s lektorkou a fotografkou Emou Lančaričovou túto techniku oživíme v duchu umenia, ako esteticky zaujímavú a nenáročnú techniku. V úvode workshopu si Ema pripraví prezentáciu o kyanotypii, vysvetlí jej proces na názornej ukážke. Počas workshopu budú mať účastníci možnosť vytvoriť si rôzne kvetinové alebo grafické vzory na plátenky a taktiež na papier.

15.00 h. – na Nádvorí – 3 €
Potetuj si tričko so #zaplataj

Na pripravené linoleum si spolu s lektorom Igorom Hanečákom nakreslíte či prenesiete obrázok, ktorý doň budete vyrývať. Po opatrnom vyrytí a prekontrolovaní dizajnu lektorom si na formu valčekom nanesieme farbu na textil a následne otláčame či už na kúsok oblečenia, alebo na recyklovanú látku, ktorú si môžeme na naše oblečenie či doplnky následne prišiť a vytvoriť si tak ozdobu oblečenia. Ak si chcete odtlačok urobiť na svoje oblečenie, nezabudnite si ho priniesť, ak si chcete odniesť záplatu či pohľadnicu z banneroviny, netreba vám na workshop nič len nápad.

16.00 h – 19. 00 h – Malá galéria na Nádvorí – zdarma
Obludnosti – hra o šírení konšpirácií

Vyskúšajte si prvú hra o šírení konšpirácií, v ktorej sa na pravdu nehrá a predsa vyjde na povrch. Kartová hra ukazuje, ako sa konšpirácie šíria a ako im nastaviť zrkadlo. Vymyslená bola pre základné školy, ale funguje na úplne všetkých. Hra je zadarmo na stiahnutie, určená je pre 3 – 5 hráčov a treba na ňu cca. 20 minút času a chuť konšpirovať.

17.00 h. – na Nádvorí – zdarma
Vrecúška na ovocie a zeleninu

Vlastnoručná výroba vrecúšok na ovocie a zeleninu zo starých nepoužívaných záclon pod dohľadom Dominiky Podolanovej zo značky WakiVaky. Vrecúška sú skvelou alternatívou mikroténovým sáčkom.

18.30 h. – na Nádvorí – 5 €
Vyrob si vlastnú kozmetiku

Lucia Bobeková vás na svojom workshope výroby balzamu na pery a pleťového séra na rôzne druhy pokožky prevedie všetkými tajmi tohto procesu: od výberu surovín, váženia, varenia až po finálny produkt, ktorý bude váš. Budete vedieť, ako sa vyrába a aj to, ako si ho vyrobiť znovu, a čo je najdôležitejšie – budete vedieť čo obsahuje!

Filmové premietanie

Veľká sála Malého Berlína

14.30 h.
The True Cost

Andrew Morgan / BGD, USA, KH, a i. / 2015 / 92 min / dokumentárny film / anglické znenie

Príbeh o oblečenia, ktoré nosíme, o ľuďoch, ktorí ich vyrábajú, a o vplyve, ktorý má módny priemysel na náš svet. Cena oblečenia sa už desaťročia znižuje, zatiaľ čo ľudské a environmentálne náklady dramaticky vzrástli. The True Cost je prelomovým dokumentárnym filmom, ktorý odkrýva veľké množstvo príbehov a žiada, aby sme zvážili, kto skutočne platí cenu za naše oblečenie.

16.30 h
The Story of… Bottled Water; Microbeads; Microfibers

USA / 2010, 2015, 2017 / 8 min, 2 min, 3 min / dokumentárne filmy / anglické znenie
Krátke animované filmy z projektu The Story of Stuff (v preklade Príbeh vecí), v ktorých sa dozviete, prečo je fľaškovaná voda zbytočná, ako pílingové mikroguličky v kozmetike zaťažujú prírodu a ako vznikajú plastové mikrovlákna.

17.00 h
Unravel

Meghna Gupta / VB, IND / 2012 / 14 min / dokumentárny film / anglické znenie

Keď ľudia na Západe odhodia svoje oblečenie, ich nepotrebné oblečenie často cestuje na východ, cez oceány, do indického priemyslu. Tam sa v recyklačných spoločnostiach obrovské balíky oblečenia pochádzajúce zo vzdialených miest a od zvláštnych ľudí, premieňajú na priadzu. Tí, ktorí s odevmi pracujú, majú o západnej kultúre len málo informácií, najčastejšie z Discovery Channel, a tak sa spoliehajú na svoju fantáziu a dohady, ktoré k nim pricestujú spolu s vyhodeným oblečením, a tak vzniká zaujímavý a trocha bizarný pohľad na Západ.

17.30 h
Udita (Arise)

Richard York a Hannan Majid / VB / 2015 / 75 min / dokumentárny film / pôvodné znenie, anglické titulky

Udita sleduje päť rokov v živote žien, ktoré dennodenne žijú s problémami odevných pracovníkov. Príbeh sa začína v roku 2010, keď akékoľvek snahy o organizovanie pracovníkov viedlo k bitkám, strate práce či k zatknutiu, pokračuje tragédiou fabrík Tazreen a Rana Plaza až po dnešnú dobu, keď sa dlhý boj začína konečne  vyplácať. Toto je dôležité životné obdobie očami ženských členiek odborov.

PechaKucha Night Trnava vol. 30

19:30 / Veľká sála Malého Berlína
➡ 20 obrázkov a na každý len 20 sekúnd. Stručne a pútavo o tvorbe mladých i overených autorov z prostredia vizuálnych umení a dizajnu. Podrobnosti nájdete v udalosti: PechaKucha Night Trnava vol. 30
vstupné: 3 €

organizujú: Zdravé mesto TrnavaOZ Publikum.sk (PechaKucha Night Trnava), Kumšt
podujatie z verejných zdrojov podporil: Fond na podporu umenia
finančne podporil: LAD plus
partneri: NádvorieKubikMalý Berlín, Mesto Trnava
mediálni partneri: trnava-live.skTrnavské rádio, MY TrnavaTrnavský HlasTrnavsko