fbpx

Ukrajinský klub: o undergroundovej hudbe

4. decembra 2022
— Hlavná sála
Vstupné:
— zdarma

Vypočujeme si pesničky, ktorými sa dajú ozvučiť sny alebo fantazmagorické krajiny.

Na poslednom tohtoročnom Ukrajinskom klube sa budeme rozprávať o undergroundovej ukrajinskej hudbe. Vypočujeme si pesničky, ktorými sa dajú ozvučiť sny alebo fantazmagorické krajiny.

Stretnutie bude venované hudobnej scéne, ktorá vznikla v 90. rokoch ako alternatíva k oficiálnym vokálno-inštrumentálnym skupinám, ale aj nezávislým festivalom a rockovým klubom. Ako sa stalo, že na Ukrajine zostala táto hudba pre mnohých neviditeľná a neslýchaná, no získala si obľubu v zahraničí? Ako sa vyvíjala undergroundová hudba a aký vplyv mala na modernú ukrajinskú kultúru?

Jazyk podujatia: ukrajinský

Lektorka Oľga Bekenstein je dramaturgičkou hudobného programu v kyjivskom umeleckom centre Closer, zakladateľkou festivalu Am I Jazz? v Kyjive a spoluorganizátorkou festivalu Svitanok v Osle. Oľga je momentálne na umeleckej rezidencii v kultúrnom centre Malý Berlín v Trnave.

На останньому цьогорічному Українському клубі поговоримо про андеграундну українську музику та послухаємо пісні, якими можна озвучувати денні сни або химерні пейзажі. Зустріч буде присвячена сцені, що виникла у 90-х як альтернатива ще офіційним вокально-інструментальним ансамблям та вже незалежним фестивалям і рок-клубам. Як так вийшло, що в Україні вона так і залишилась для багатьох невидимою й нечуваною, але за кордоном здобула популярність? Як розвивалась андеграундна музика і який вплив вона здійснила на сучасну українську культуру?


ПРО ЛЕКТОРКУ:
Ольга Бекенштейн — музична кураторка в київському арт-центрі Closer, засновниця фестивалю Am I Jazz? в Києві та співорганізаторка фестивалю Svitanok в Осло. Зараз Ольга перебуває на мистецькій резиденції в культурному центрі Malý Berlín у Трнаві.


International Visegrand Fund: logo_transparent
The event is a part of the project Integration of young Ukrainian refugees into the local community in Trnava. The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustain able regional cooperation in Central Europe.