fbpx

Večer s našimi susedmi

24. februára 2023
— Hlavná sála
Vstupné:
— zdarma

Veľa Ukrajincov dnes tvrdí, že pre nich minuloročný február stále trvá. Ruská invázia na Ukrajine naďalej okráda a zastavuje životy mnohých. Niektorých donútila opustiť svoje domovy a hľadať útočisko v zahraničí. Bezpečie a podporu našli aj na Slovensku.

Ako sa im v Trnave žije? Aké príbehy zažívali počas tohto roku? Aké spoločné a rozdielne črty vidia medzi svojou a našou kultúrou? S akými stereotypmi bojujú? Skúsime vám priblížiť ukrajinské príbehy, aby sme našich susedov spoznali viac. Na tento účel sme zavolali dve pravidelné navšteníčky a jedného návštevníka našich ukrajinských podujatí v Malom Berlíne.

  • Zavíta k nám študent Univerzity sv. Cyrila a Metoda NIKITA, ktorý po začiatku invázie dobrovoľníčil ako tlmočník, pomáhal v centre Jama a nakoniec začal pôsobiť ako sociálny pracovník na mestskom úrade v Trnave.
  • TETIANA prednáša kulturológiu na ukrajinskej univerzite v meste Ostroh a teraz sa venuje skúmaniu ukrajinsko-slovenských kultúrnych vzťahov.
  • Privítame aj OKSANU, ktorá do Trnavy prišla ešte v marci spolu s deťmi, snaží sa obnoviť vojnou zničený biznis a venuje sa samovzdelávaciu na Slovensku.

Ukrainian Month in Europe sa koná v rámci projektu Re-Source! Ukraine, ktorý financuje Švédsky inštitút.

V rámci Ukrajinského mesiaca od 24. februára do 24. marca zapojené európske kultúrne organizácie pripravujú program, ktorý reflektuje spoločenské a kultúrne zmeny, ktoré priniesla ruská invázia na Ukrajinu.