YouTopia je sviatok videa a hudby. Ukazuje internetovú kultúru v jej audiovizuálnych prejavoch. Predvádza, čo všetko a ešte viac sa dá robiť spojením zvuku, hudby a vizuality. Sviatkujte s nami.
Internet dáva používateľom široké možnosti tvorivého zapojenia. Ľudia zaplavujú kyberpriestor videami. Remixujú, rekontextualizujú, privlastňujú si, parodujú. Nechávajú po sebe miliardy online stôp. Chceme zmapovať tento nový svet zmyslového a rozumového vyžitia, zábavy aj poznania. Presťahujeme ho zo súkromia do verejného priestoru. Z displejov smartfónov na premietacie plátna. Festival YouTopia ukazuje internetovú kultúru v jej audiovizuálnych prejavoch. Predvádza, čo všetko a ešte viac sa dá robiť spojením zvuku, hudby a vizuality.
Program na Nádvorí je verejne prístupný. V prípade nepriaznivého počasia sa z Nádvoria presúva do veľkej sály Malého Berlína. Na zvyšné časti programu si môžete zakúpiť permanentku za 5 eur, na mieste je vstup za 7 eur. Kapacita workshopov je obmedzená, workshop Tomáša Farkaša Zvuk vo videu na 20 účastníkov, workshop Fera Királyho Livecoding s Tidal Cycles na 10 účastníkov. Registrujte sa na workshopy(zavináč)malyberlin.sk
Predpredaj permanentiek: na MaxiTicket.sk.
Mediálni partneri: Full Moon Zine, gregi.net, Trnava-live.sk, TrnavskyHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny (Trnava), Trnavské rádio.
Program:
Piatok, 20. 9.:
– na Nádvorí (zdarma)
17:00 Samayel: Motion Veil / interaktívna videoinštalácia
17:00 Michal Kabát: Tubes / videoinštalácia
18:00 Otvorenie festivalu
18:15 Raptor Koch Band / koncert
20:00 Safety Last! / film so živým soundtrackom od Watermelon Band
21:30 Boris Vitázek / audiovizuálna performancia
– v Malom Berlíne
17:00 Najlepšie súčasné animované videoklipy
18:15 Best of Azyl 2019
19:15 Najlepšie slovenské videoklipy 2018-19
21:15 Čisté tvary: Prelomiť vlny s Andrejom Kolenčíkom / videoklip + diskusia
22:30 Dead Janitor / koncert s projekciou
– v Kubiku
17:00 – 20:00 Najlepšie VR videoklipy
– v Tom klube a Arche (Hlavná 17)
21:00 Sub:tearz / DJs – Ten Klub
22:00 Nízka kultúra + Hypnotik + FVCK_KVLT + Edúv syn / koncert – Ten Klub
23:59 Najlepšie alebo najhoršie NSFW videoklipy – Archa
01:00 Komander Ground / DJ – Ten Klub
Sobota, 21. 9.:
– na Nádvorí (zdarma)
16:30 SEL Sounds / koncert
17:30 Darkness Positive / koncert
20:00 Black Hole Constellation + Nano VJs / koncert + VJing
21:30 Eclectic Method (UK) / live video remix
– v Malom Berlíne
14:00 Najlepšie slovenské videoklipy 2018-19 / repríza
14:00 Tomáš Farkaš: Zvuk vo videu bez zvukových knižníc / workshop
15:00 Tatiana Uličná: TikTok – vzniká nový fenomén? / prednáška + diskusia
16:00 Janelle Monáe: Dirty Computer / videoalbum
16:00 Fero Király: Livecoding s TidalCycles / workshop
17:00 Metóda Eclectic Method-a / prednáška + diskusia
18:00 Z hlbín domáceho videoklipového bizáru
19:00 Výsledky diváckeho hlasovania o najlepší slovenský videoklip 2018-19
19:30 Samčo, brat dážďoviek / koncert + projekcia
21:00 Fero Király: F I Š K Ó D / live coding
22:30 Lonker See (PL) / koncert + projekcia
– v Kubiku
15:00 – 20:00 Najlepšie VR videoklipy
– v pivnici Štefánikovej 3
16:00 Lívia ASMR: ASMR video / 17:00, 19:30, 22:30 ASMR naživo / 16:00, 18:00, 21:00 ASMR video
– v Zelenom kríčku (Štefánikova 24)
23:00 Najlepšie NSFW videoklipy / repríza
23:59 Rammix: Bliksov zostrih videoklipov od Rammsteinu s remixovanou hudbou
01:00 Dopemine + Naďa / párty
PREMIETANIA
Najlepšie súčasné animované videoklipy: Za prvý animovaný videoklip sa považuje Take me on od nórskej skupiny A-ha. Dnes už nie je animovaný videoklip ničím špeciálnym, neobmedzuje sa len na známe kapely a najhranejšie žánre. Výber animácie za posledné tri roky sa snaží zachytiť zaujímavé hudobné projekty a zároveň previesť rôznymi prístupmi k animácii. Zostavuje a uvádza Ivana Sujová, riaditeľka Festu Anča, medzinárodného festivalu animovaných filmov v Žiline.
Best of Azyl 2019: Výber 10 videoklipov, finalistov súťaže Azylu 2019, online festivalu 1-minútových a 5-minútových filmov a videoklipov. Tri videoklipy pochádzajú zo Slovenska.
Najlepšie slovenské videoklipy 2018-19: Výber najlepších videoklipov zo slovenskej produkcie uverejnených v období 2018 – prvá polovica 2019. Pri výbere nezáleží na tom, koľko ľudí si klip pozrelo, ale iba na audiovizuálnom zážitku, ktorý poskytuje. Zostavuje a uvádza Juraj Kovalčík, filmový publicista a dramaturg filmového a hudobného programu v Malom Berlíne.
Z hlbín domáceho videoklipového bizáru: Prierez najčudesnejšou tvorbou slovenských a českých hudobníkov, ktorá sa ocitla na YouTube. Extrémne formy ľudskej kreativity v podaní domácich audiovizuálnych kutilov. Od gospelu až po noise, od VJingu mobilným telefónom až po digitálnu animáciu, rozličné žánre, formy a prístupy, ale vždy 100% originál. Zostavuje a uvádza Samčo, brat dážďoviek, multimediálny umelec.
Čisté tvary – Prelomiť vlny s Andrejom Kolenčíkom: V tomto roku mal premiéru v slovenských podmienkach jedinečný projekt – 25-minútový videoklip pre skupinu Čisté tvary ku skladbe Prelomiť vlny. Na festivale klip osobne uvedie režisér Andrej Kolenčík a po premietaní bude nasledovať diskusia s autorom.
Janelle Monáe – Dirty Computer: 46-minútový krátky film (označený ako „emotion picture“) sprevádzal vydanie rovnomenného albumu americkej speváčky v roku 2018. Janellina postava Jane 57821 sa snaží uvoľniť z okov totalitej spoločnosti, ktorá ju núti prispôsobiť sa prevládajúcim homofóbnym názorom. Stáva sa nepriateľom bezcitného režimu, čo je častý konflikt v dystopickom sci-fi.
Najlepšie alebo najhoršie NSFW videoklipy: Videoklipy ako pôvodne televízny formát väčšinou chcú byť vhodné pre celú rodinu. Našťastie však nie všetky. Výber tých, ktoré sa objemom „mládeži nevhodného“ obsahu výrazne vzďalujú vysielacím normám, prinesie polnočná projekcia v Arche. Zostavuje a uvádza Michal „Bliksa“ Kabát, odborný asistent na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v oblasti digitálnych médií a grafiky, organizátor podujatí ako UniCon a Game Days Trnava.
Rammix: Rammstein je kapelou, ktorú napriek chladnej hudbe a nemeckým textom dostal do sveta ich výrazný vzhľad. Či ide o koncerty alebo klipy, vždy je to bang-bang. Polnočný mashup v Zelenom kríčku prinesie štvrťstoročie toho najlepšieho z ich videí v kombinácii s hudobnými remixmi známych skladieb .
Najlepšie VR videoklipy: Videoklipy vznikajú aj vo virtuálnej realite. Príďte si do pivnice Kubiku pozrieť výber, ktorý zostavil Michal Kabát.
Safety Last! (1923): Najslávnejší film Harolda Lloyda, patriaceho spolu s Chaplinom a Keatonom do triumvirátu komikov nemej éry. Film, ktorý sa v tomto roku stal verejne prístupným, uvádzame so živým soundtrackom v podaní akustických Watermelon Band.
A/V PERFORMANCIE
Eclectic Method: Jonny Wilson aka Eclectic Method je priekopník video-remixu, jeden z prvých, kto začal s mashupmi. DJ Magazine ho nazval remixovým kráľom. Jeho remixy Wolf of the Wall Street alebo Star Wars majú milióny zhliadnutí, k jeho fandom patria Ricky Gervais, Mike Judge, Snoop Dogg, Edgar Wright, RZA či Nardwuar. Pre U2, Fatboya Slima, Ricka & Mortyho, Dr. Who a Phish robil aj oficiálne videá. Live sety predvádza na prestížnych hudobných a filmových festivaloch po celom svete a 21. 9. roztancuje aj Nádvorie.
Fero Király – F I Š K Ó D: Hudobník, kóder a pedagóg Fero Király sa zaoberá hudobnými projektmi s presahom do performance, soundartu, inštalácií, interpretáciami súčasnej hudby, ako aj edukačnými projektmi v oblasti hudby, hudobnej kompozície a nových médií. V ostatnom čase sa pohráva na hrane svojich schopností v polohe livecodera v prostredí TidalCycles. V rámci svojho setu vytvára improvizovanú elektronickú odyseu, kde sa prechádza cestami necestami až kým… Používa pri tom vlastné sample „Z mojej záhrady“.
Boris Vitázek: Umelec z bratislavského undergroundu tvoriaci v oblasti nových médií vystúpi v piatok večer na Nádvorí s originálnym audiovizuálnym setom. Kombinuje v ňom vlastnú tvorbu a tracky, ktoré mu v poslednej dobe pristáli v playlistoch.
Lívia ASMR: Skratka ASMR označuje samovoľnú zmyslovú odpoveď na určitý zvukový podnet, zvyčajne príjemné brnenie či mravčenie, šíriace sa telom. Študentka hudby a zvukového dizajnu Lívia Michálková spravuje youtubový kanál Lívia ASMR. Okrem svojich videí predvedie aj živé vstupy so šepkaním, spevom a inými relaxačnými zvukmi.
KONCERTY
Lonker See: Poľská formácia Lonker See na pomedzí jazzu, space rocku a psychedelického rocku naservíruje „psychedéliu tak neskutočne intenzívnu, až sa zdá, že vesmír o chvíľu skolabuje“ (Quietus). Doprevádzať ich bude na pozadí projekcia nemého filmu The Wind (1928).
Samčo, brat dážďoviek: Tvorca hudby alebo jej nepodobných zvukov, občas aj videa, textov, obrázkov a iných foriem bytia. Venuje sa tématike unimobuniek, mačacieho popu, panelákov zasadených do idylickej horskej prírody a občas aj mravenísk. Ako jeden z mála na slovenskej scéne reflektuje témy ako nacionalizmus či Justin Bieber.
Raptor Koch Band: Smršť z východu mimo bezpečných vôd hudobných konvencií. Raptor Koch je pivničným multiinštrumentalistom z okresu Humenné, pre ktorého tvorbu je význačný DIY prístup a autenticita. Jeho rozsiahly katalóg je žánrovou zmeskou od freak popu a rock’n’rollu cez momenty experimentálnej psychedélie, až po progressive a surf rock. Najnovšie albumy Raptora Kocha vyšli na labeloch Tabačka Records a Nepohoda a v súčasnosti pracuje na ďalšom release.
Black Hole Constellation + Nano VJs: BHC vznikli pôvodne ako one-man projekt multiinštrumentalistu a skladateľa Michala Jahodu. Príchodom bubeníka Mariána Leskovského a neutíchajúcou túžbou naservírovať novovznikajúce peklá čo najväčšiemu množstvu ľudí, vzniká plne funkčná kapela. Roky 2017 a 2018 priniesli debutový album „Collapse Entertainment”, klipy „Into The Night We Go”, „The Meltdown“, v tomto roku začali spolupracovať s Nano VJs, ktorí sa starajú o živé projekcie. Najnovšie vydali singel „Údenie mäsa“.
Dead Janitor (Braňo Findrík): Má v sebe viac života než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pípa, škvŕka a chroptí v kontinuálne permutujúcich polyrytmických štruktúrach niekde medzi IDM, elektronikou, fľašou Sava a gumenými rukavicami – nech to tu celé nepáchne stuchlinou. Za poslednú dekádu vyprodukoval sériu digitálnych rilísov vedúcich k jeho debutovej LP Medusa vydanej v máji 2019 cez urbsounds.
Darkness Positive: Pod týmto menom chalani tvoria od augusta 2012. Žijú oxymoron, stereotyp nepoznajú vďaka hudbe, ktorú hrajú. Žiadny hudobný žáner im nieje cudzí, pretože hudba je oslava. V roku 2018 im vyšiel album „Prvý dojem“ pod vydavateľstvom Slnko Records a zatiaľ sa tešia dobrému zdraviu.
Edúv syn: Plazivé melódie, pomalý trapový beat a texty zabalených významov. Edúv syn je dekadentnou rapovou formáciou, ktorej rovina pocitov siaha na úplné dno. Vzápätí sa však od neho odráža a s ľahkosťou žartuje so sebou samým a bežnou situáciou. Degradujúce pasáže hudobných loopov dopĺňa flegmatický hlas Medúzy, ktorý hovorí o ničom, a vlastne priamočiaro o všetkom. Romantická depresia bez zbytočných precítení, s nadhľadom, ako stvorená pre vyhorený večer.
FVCK_KVLT: Dvorný beatmaker Edúvho Syna a člen stokárskej trapovej svorky KVLT CREW. Všetko si robí sám a svojou hudbou sa snaží ľuďom navodiť nie velmi príjemné pocity. Na tomto koncerte prvý raz predvedie svoje sólo veci z pripravovaného debutového albumu. Ak by vám bol povedomý, možno ste ho videli hrať a spievať v takej smiešnej trnavskej punkovej kapele že Wildžerness alebo tak nejak.
Nízka kultúra: Dvojčlenné rapové teleso z Trnavy tvorí Otto Pokoj, ktorý sa stará o texty a beaty, a jeho štúdiový sidekick a pódiový hypeman Tomáš Tack. Textami sa snažia reflektovať mladosť v dobe neskorého kapitalizmu, mileniálsky nihilizmus a samozrejme, lásku k intoxikácii, snažiac sa pritom o balans medzi nízkym primitivizmom a kultúrnym intelektualizmom. „Bude to hĺbavé, ale odporúčame sa najebať.“
Hypnotik: Má 21 rokov a hudbe sa venuje už od 13-ich. Začínala s rapom a postupne si rozšírila hranice o dalšie žánre, pretože miluje slobodu a to, aký žáner zvolí, sa odvíja od momentálnej nálady. Pochádza z východného Slovenska, no pôsobila aj v Bratislave, kde nahrala napríklad „Motýľ“, ktorý produkoval Saul z FCK THEM. Minulý rok vyšiel Supov album „Biele noci“, kde spolupracovala na tracku „Múr“.
SEL Sounds: °Something °Everything °Lost. Karolína (texty, spev) Margaréta (hudba, gitara) Považanové vystupujú ako duo SEL Sounds od roku 2017. Píšu poéziu a jednu etapu z nej previedli do projektu indie popovej/folkovej hudby.
PÁRTY
Komander Ground: Multižánrový producent, DJ a MC v jednom. Tanečnej hudbe sa venuje od roku 2011 a na konte ma viacero releasov aj na svetových weboch ako EDM.com, či Trapnation. Je považovaný za pioniera tanečného trapu na Slovensku. V nadchádzajúcich rokoch sa venoval aj ďalším žánrom ako napr. drum and bass. Mnohým je Komander známy hlavne ako obvyklý producent Gleb-a, ktorému vyprodukoval väčšinu jeho skladieb.
Sub:tearz: Koncept vznikol spojením dvoch projektov, ktoré fungujú v inej polohe, avšak majú spoločný zámer – reflektovať súčasnú UK underground scénu. Na YouTopia párty v Káčku v piatok zahrajú DJi SMGR, RiCH, Martin Lettler a VKTRD.
Dopemine: Živé, improvizované vystúpenie Martina (Zoo And Aquarium, Gladia Moony) a Kapra (Zoo And Aquarium). Naživo vytvárajú atmosferické, temné aj ‚uplifting‘ melódie a rytmy, ktoré vás prenesú z Krakowa cez Berlín až do tanečných klubov Detroitu. Každé vystúpenie je jedinečnym spojením tučného zvuku Martinových mašiniek a Kaprových elektronických perkusií.
DJ Naďa: Pohybuje sa okolo kolektívov ako Junction a Counterpoint, Nadine selekcie a odtepávanie setov dokazujú to, že niektoré veci sa človek musí naučiť len poctivým dlhoročným hraním, ktoré sa v jej štýle odzrkadlujú ako poklad na striebornom jazere.
WORKSHOPY A PREDNÁŠKY
Metóda Eclectic Method-a: Jonny Wilson aka Eclectic Method ešte pred svojím živým setom v krátkosti oboznámi návštevníkov s tvorivými postupmi a metódami, ktoré používa pri videoremixingu. Určite rád zodpovie aj vaše zvedavé otázky
Tomáš Farkaš – Zvuk vo videu bez zvukových knižníc: Workshop predvedie, aké jednoduché je ozvučiť si vlastné video alebo animáciu, ideálne bez využitia populárnych dostupných zvukových knižníc. Vyskúšate si, ako pristupovať k obrazu v prípade, keď si chcete všetky zvuky nahrať sami a otestujete aj rovnicu 2+2=5. Obraz v kombinácii so zvukom totiž vždy vytvoria pridanú hodnotu, či už emocionálnu alebo estetickú.
Tomáš Farkaš pôsobí ako pedagóg FMK UCM v Trnave v oblasti zvukového dizajnu aj ako nezávislý hudobný producent pod značkou Cloudsform.
Fero Király – Livecoding s TidalCycles: Iba druhý workshop svojho druhu na Slovensku. Live coding je tvorba hudby alebo vizuálov prostredníctvom písania kódu naživo v reálnom čase. Účastníci sa naučia vytvárať komplexné rytmické a melodické patterny z jednoduchých súčastí písaním kódu. Predchádzajúca skúsenosť s programovaním alebo hudbou nie je nutná. Účastníci potrebujú laptop, slúchadlá a amť nainštalovaný TidalCycles (free opensource, možnosť inštalácie aj na mieste)
Workshop Tomáša Farkaša je obmedzený na 20 miest a workshop Fera Királyho na 10. Registrujte sa na workshopy@malyberlin.sk
Tatiana Uličná – TikTok – vzniká nový fenomén?: Hudba a sociálne siete sú zábava. Možno aj preto si TikTok, nová služba na tvorbu krátkych audiovizuálnych obsahov, podmanil mladých ľudí po celom svete. Prednášku spojenú s diskusiou prezentuje Tatiana Uličná z PS:Digital.
INŠTALÁCIE
Samayel – Motion Veil: Interaktívna inštalácia založená na videomappingu, využívajúca kinetiku pre priamu interakciu s divákom. Navodzuje dojem vizuálnej kolíziu aktivizovaním minimalistického vzoru, ktorý vytvára ilúziu skutočného materiálu na základe pohybu.
Michal Kabát – Tubes: Pocta linearnemu videu, telke čoby ohňu, ku ktorému sa schádzala rodina, aby vstrebávala oslnivuú žiaru katódových lúčov.