fbpx

Základy divadelného a eventového svietenia

14. septembra 2018
— Hlavná sála

Intenzívny dvojdňový workshop bude zameraný na prácu so svetlom v divadelnom prostredí, s divadelnými i nedivadelnými prostriedkami. Vďaka kombinácii teoretických informácií a praktických cvičení môžu účastníci získať nové poznatky o vlastnostiach základných svetelných zdrojov používaných v divadle a o základných uhloch a farbe svetla.

Upriamime pozornosť najmä na vlastnosti svetelných zdrojov (svetlometov) a ich možnosti použitia a farbu svetla (primárne a sekundárne farby, substraktívne a aditívne miešanie farieb, farba svetla s ohľadom na farbu objektu vo svetle, skladanie a miešanie farieb pri použití základných divadelných svetelných zdrojov, charakteristiky black boxu a white boxu a o ich vplyve na farby) a uhol svetla (dvojbodové a trojbodové svietenie). Lektori Katarína Ďuricová (SK) a Tomáš Morávek (CZ) spolu na Slovensku vytvorili projekt Škola svetelného dizajnu s pomocou ktorého sa snažia propagovať dôležitosť „dobrého svetla“, pozývajú zahraničných lektorov a snažia sa podporovať odborovú platformu.

registrácia / workshop(zavináč)malyberlin.sk
do predmetu správy napíšte / workshop svietenia

Tomáš Morávek spolupracuje na rôznorodých projektoch, ako sú site specific predstavenia, tanečné improvizácie, svetelné inštalácie alebo konzultácie rekonštrukcií kultúrnych centier a technická koordinácia divadelných festivalov. V živote je preňho dôležité neustále sa vzdelávať a aj preto pomáha s prípravou edukačných projektov v Čechách, na Slovensku ale i v zahraničí. Svetlo nie je len jeho pracovnou náplňou, je neustále fascinovaný jeho možnosťami, ktoré dokážu vytvoriť špecifickú atmosféru, alebo na scéne vystavať celý interiér.

Katarína Ďuricová pracuje ako manažérka rôznych lokálnych, ale i medzinárodných projektov týkajúcich sa súčasného umenia a nezávislej kultúry. Pôsobila v kultúrnom centre Stanica Žilina – Záriečie a aj vďaka tejto skúsenosti objavila kúzlo svetla a svetelný design. Spolupracuje prevažne s českými a slovenskými tanečníkmi a súbormi súčasného tanca, predovšetkým s VerTeDance, ME-SA a Jarom Viňarským. Okrem práce na nových svetelných riešeniach a touringu je od roku 2014 technickou riaditeľkou festivalu TANEC PRAHA.

Podujatie je realizované v rámci projektu Malý Berlín 2018, ktorý z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.

Realizácia podujatia bola podporená dotáciou Trnavského samosprávneho kraja.

Mediálni partneri: Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny a Trnavské Rádio.