fbpx

Čo dnes, pár dní pred voľbami, najvýstižnejšie charakterizuje súčasné Spojené štáty?

Pre pandémiu covid-19 sa rok 2020 významne zapíše do novodobých dejín. Lenže aktuálny viac či menej úspešný boj s vírusom, nezodpovednosťou a v mnohom s našou pohodlnosťou nie je jediným míľnikom dneška.

Rok 2020 je tiež rokom, v ktorom si budú americkí voliči opäť rozhodovať o tom, kto zasadne na najbližšie štyri roky do Bieleho domu. Kto bude z pozície prezidenta USA a najvplyvnejšieho svetového politika určovať trendy globálne politiky. Bezpochyby sú Spojené štáty kľúčovým hráčom medzinárodnej politiky, ale súčasne sú štátom, ktorý vedie rebríček počtu chorých a úmrtí na covid-19. Donald Trump a Joe Biden budú čeliť signifikantným výzvam dneška a budúcnosti. Reputácia Spojených štátov je naštrbená a negatívne vnímanie ich roly vo svete sa naplno prejavuje aj u nás.

Čo prinesú blížiace sa voľby amerického prezidenta?
Ako predefinujú smerovanie sveta v najbližších štyroch rokoch? Prinesú zmenu trajektórie – ono zemetrasenie – alebo bude zachovaný súčasný stav v realizácií domácich a zahraničných politík?
Na tieto otázky sa pokúsi nájsť odpovede Jozef Lenč, ktorý povedie diskusiu. Diskutovať bude s veľvyslancom Petrom Kmecom a novinárom Martinom Rajcom.

JUDr. Peter Kmec – bývalý veľvyslanec SR v Spojených štátoch amerických
Absolvoval štúdium medzinárodných vzťahov na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Doktorát práva získal na Univerzite Komenského a vzdelanie si prehĺbil vo Washingtone v rámci vzdelávacieho kurzu Frost Task Force, ktorý bol zameraný na budovanie parlamentnej demokracie v krajinách strednej a východnej Európy. V rokoch 1993 až 1997 pracoval v Stálej misii Slovenskej republiky pri OBSE vo Viedni, kde zodpovedal za vojensko-politickú a bezpečnostnú dimenziu. V rámci svojej diplomatickej kariéry pôsobil ako zástupca veľvyslanca v Izraeli a tiež v USA (2000–2005). Veľvyslancom Slovenskej republiky vo Švédsku sa stal v roku 2005. Mimoriadny a splnomocnený veľvyslancom v USA sa Peter Kmec stal v roku 2012 a pôsobil v nej do roku 2018. V súčasnosti je poslancom NR SR.

Martin Rajec, M. A., – novinár
Je dlhoročným novinárom a korešpondentom slovenských médií (RTVS) zo Spojených štátov Amerických. V rokoch 2001–2003 pôsobil ako vojnový korešpondent TA3 v rámci konfliktov na Blízkom a strednom Východe v Afganistane, Pakistane, Iraku a Kuvajte. V rokoch 2005–2007 pracoval pre českú agentúru A — News Report. Od roku 2007 po súčasnosť pôsobí ako hlavný korešpondent RTVS z USA, ktorý pokrýva politický, ekonomický a kultúrny vývoj v USA. V roku 2008 mu vyšla kniha Po stopách konfliktov, v ktorej mapuje konflikty od Afganistanu až po Libériu. V roku 2012 získal ocenenie Slovenského literárneho fondu.