fbpx

Zlatá ratolesť / Výstava Jozefa Piláta

23. januára 2018
— Kníhkupectvo AF

Občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín v spolupráci s Kníhkupectvom AF divákom predstavuje tvorbu mladého slovenského umelca Jozefa Piláta.

Výstava s názvom Zlatá ratolesť je inšpirovaná rovnomennou významnou štúdiou svetového antropológa J. G. Frazera. Jozef Pilát vytvára v kníhkupectve priestorovú inštaláciu pozostávajúcu zo zlatých nití a kovovej konštrukcie. Pripomínať má konáre stromov a v nich zachytenú zlatú ratolesť – imelo, na ktoré sa veľa z nás snaží dosiahnuť a odtrhnúť ho. Príbeh o zlatej ratolesti pochádza z čias antického Ríma a hovorí o tajomnom lese, v ktorom rastie posvätný strom a na ňom zlaté imelo. Tento strom ochraňuje Kráľ lesa. Získaním zlatej ratolesti a zabitím kráľa sa každému, kto skúša svoje šťastie otvára cesta do podsvetia. Zlatá ratolesť, no najmä snaha o jej získanie na úkor iného človeka, sa prenáša do dnešných čias a stáva sa metaforou našich skutkov a životov.

Kurátorkou výstavy je Dominika Chrzanová.

vernisáž: 23. január 2018 o 19:00
trvanie výstavy: 23. 1. 2018 – 23. 3. 2018

Jozef Pilát (1992, Šuňava) momentálne žije a študuje vo Varšave. Od roku 2013 navštevuje varšavskú Akadémiu výtvarných umení a aktuálne sa nachádza v poslednom ročníku na katedre maľby. V jeho tvorbe majú svoje zastúpenie aj tradičné grafické techniky, v poslednej dobe uňho prevažuje záujem o nové médiá a predovšetkým o tvorbu digitálnej reality.

Má za sebou 4 samostatné a 12 kolektívnych výstav. V roku 2017 participoval na festivale súčasného umenia Biela noc v Košiciach. Aktuálne pripravuje samostatnú výstavu v Kyjeve a budúci rok sa predstaví veľkou výstavou v trnavskej Synagóge – centre súčasného umenia.

organizuje: Publikum.sk a Malý Berlín.
mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, MY Trnavské noviny, Trnavské Rádio
partner: Kníhkupectvo AF

Podujatie z verejných zdrojov podporilo Mesto Trnava v rámci projektu Malý Berlín 2018.