fbpx

Majka z Gurunu padne z trnavských oblakov

Výrazné čižmy, nie úplne ľudský pohľad a svojské zvyklosti. Také sú základné poznávacie znamenia Majky z Gurunu zo seriálu Spadla z oblakov, ale aj Majky v predstavení, ktoré sa v piatok 6. mája odohrá v Malom Berlíne.

Pádom z oblakov začína Sandra Kramerová rozprávať príbeh mimozemšťanky, ktorá zletela, či – lepšie povedané – pristála, v slovenských Čabovciach v 70. rokoch minulého storočia. Majka spoznáva svet, ktorý je pre ňu nový. Je československý a socialistický. „Diváci môžu čakať tanečno-divadelno-multimediálny zážitok. Budú súčasťou jej cesty po tomto svete,“ vysvetľuje Sandra detaily toho, na čo sa môžu diváci tešiť. Púť Majky výrazne ovplyvní propaganda, okolité zvyklosti a aj reklamy, ktoré vidí. „Skúša si rôzne ženské roly. Zisťuje, aké absurdné niektoré takéto roly sú, “ prezrádza Sandra. Majka, inšpirovaná pôvodným seriálom, je podľa nej nepopísanou knihou a díva sa na nás nevinnými očami. Nesúdi, všetko s otvorenosťou vníma a skúša.

Zrozumiteľný dej sa mnohým divákom nespája s tanečným divadlom. Autorka Majky upokojuje, vraj si mimozemšťanku obľúbi úplne každý: „Je to tanečné divadlo plné mnohých vizuálnych elementov. Je síce bez slov, má však príbeh a je to predstavenie dostupné každému – nie je teda určené len náročnému divákovi, ale pochopiteľné je aj širokému publiku.“ Dôkazom je podľa Sandry aj fakt, že v Holandsku už s predstavením bavila miestnych divákov. V krajine tulipánov pritom o seriáli Spadla z oblakov nemajú ani potuchy. „Vôbec nepoznajú postavu Majky, pýtajú sa ma na ňu, špeciálne na jej červené čižmy. Príbeh je však dosť pochopiteľný a pre Holanďanov je zaujímavé vidieť ho, pretože nemajú takúto skúsenosť a referenciu. Dá sa povedať, že na rozdiel od ľudí, ktorí žili v socializme, majú úplne inú ,vrstvu‘ pochopenia,“ objasňuje Sandra Kramerová.

Na Slovensku sa Majka ukáže prvýkrát a okrem Trnavy aj v Bratislave. Sandra teda nevie, ako bude domáce publikum reagovať, z predchádzajúcich skúseností hovorí o otvorenom a zvedavom slovenskom divákovi. „Naproti tomu, v Holandsku je publikum skôr rezervované. Veľakrát ani neviem, čo si myslia, väčšinou nedávajú najavo emócie. Dozvedám sa to až z diskusií po predstavení,“ prezrádza Sandra. Pripomína tiež, že v rámci diváckej odozvy je každá krajina v niečom špecifická. Zažité to má z USA či z Izraela, kde v minulosti vystupovala. Oproti zahraničiu má na Slovensku istú výhodu. Majku z Gurunu tu ľudia poznajú. Toto ale, napokon, vôbec nemusí byť až takým plusom. „Zo seriálu si len požičiavam postavu Majky, ale pracujem s iným, fiktívnym príbehom,“ dáva na známosť autorka predstavenia. Zároveň sľubuje zaujímavý príbeh plný sci-fi prvkov, videoelementov a emócií. Na otázku či pôjde skôr o drámu alebo komédiu, nedáva jasnú odpoveď: „Ja by som povedala, že je to skôr dráma, ale plná irónie, takže je to úsmevno-smutné predstavenie.“

Majka sľubuje zážitok nielen vďaka príbehu, ale aj pre zaujímavé vizuálne poňatie. Špeciálna podlaha, videoprojekcie, vrátane živého videa, sú lákadlom pre divákov a výzvou pre technikov. „Robia šou náročnú na prípravu. Do Malého Berlína prídeme so šesťhodinovým predstihom. Z Holandska prinášame celý Majkin svet, v podstate skoro celý jej dom. Staviame ho od podlahy,“ hovorí o ambicióznych plánoch Sandra a dodáva: „Každý priestor je iný, preto si to vyžaduje viac času na prípravu. Väčšinou trvajú prípravy celý deň a kvôli všetkým detailom je najmä technická časť veľmi náročná.“

Mimozemská návštevníčka Majka si bude hľadať svoje miesto aj v Malom Berlíne. Svoj prílet hlási na 6. mája o 19:00. Viac o predstavení a aj lístky v predpredaji nájdete na našom webe.